Rozmowy niedokończone z udziałem prezesa DIAK w Radio Maryja

Read Time:1 Minute, 15 Second

Zapraszamy do odsłuchania wtorkowych „Rozmów niedokończonych” w Radio Maryja, w których o. Piotr Dettlaff CSsR oraz dr Artur Dąbrowski kontynuują rozpoczętą w TV „TRWAM” tematykę zaangażowania laikatu w apostolstwo wynikające z realizacji prorockiego, kapłańskiego i królewskiego urzędu Chrystusa. „Katolicy świeccy – Zadania w Kościele i świecie”, to kontynuacja problematyki podjętej o godz. 18.15, w telewizji „Trwam”.

Audycja dokładnie określa płaszczyzny i obszary realizacji apostolstwa wiernych świeckich. Motywuje laikat do zaangażowania się nie tylko w apostolstwo modlitwy, ale również apostolstwo czynu. W dyskusji nie zabrakło odniesień do dokumentów Soboru Watykańskiego II, nauczania papieskiego. Nade wszystko wyartykułowano treści motywujące świeckich do apostolskiego działania w Kościele i świecie, które zostały zawarte w encyklice Leona XIII „Dall’ Aalto”, Piusa XI „Sapientia christianae”, czy „Christifideles laici”, św. Jana Pawła II. Nie brakło również odniesień do promotora teologii laikatu jakim był francuski teolog, Yves Congar OP.

„Nie możemy reagować milczeniem lub obojętnością”, te słowa z encykliki Leona XIII „Dall’ Aalto”, najlepiej oddają ducha działalności laikatu, który powinien mieć realny, a nie pozorny wpływ na rzeczywistość społeczną. Nie zabrakło odniesień do neomarksizmu, ochrony rodziny ora kryzysu w Kościele. Jednym słowem. Warto odsłuchać audycję, wyciągnąć wnioski, byśmy jako świeccy nie tylko cieszyli się „naszymi niby zasługami” (św. Augustyn) celebrując samozadowolenie, które nie zmienia rzeczywistości społecznej i jest jedynie celebracją własnego ego. Jednym słowem, we wtorek o. Piotr Dettlaff CSsR oraz dr Artur Dąbrowski , wytworzyli taki klimat, w którym stwierdzenie „Alleluja i do przodu”, stało się zachętą do działania apostolskiego laikatu

Kamil Stolarski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wtorkowa rozmowa „Naszego Dziennika” z prezesem DIAK
Next post Druga rocznica śmierci Rogera Vernona Scrutona