XXX Światowy Dzień Chorego

Read Time:2 Minute, 48 Second

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 r. Na obchody tego dnia wybrał papież przypadające na 11 listopada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Wprowadzając nowe wydarzenie do kalendarium Kościoła Jan Paweł II przypomniał, że ma ono przede wszystkim na celu „uwrażliwienie ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej”. Papież wyraził życzenie włączenia w orbitę duszpasterską obszaru służby zdrowia licznych wspólnot chrześcijańskich, zakonnych oraz wolontariuszy.

Św. Jan Paweł II nie tylko mówił i pisał o cierpieniu, ale własnym przykładem ukazał, jak należy przeżywać cierpienie, chorobę oraz utrapienia wieku podeszłego. Mimo własnych dolegliwości i cierpienia uczył nas, że chrześcijanin zawsze powinien być świadomy wartości choroby i przeżywać ją w świetle wiary. Papież zachęcał nas do tego, byśmy choroby oraz cierpienie zanurzali w miłości Boga.

Po wielkim papieżu Janie Pawle II, Benedyk XVI, kontynuując linię swojego poprzednika promował nie tylko Światowy Dzień Chorego, ale przypominał nam, że każde cierpienie ludzkie wszedł Bóg dzieląc je razem z nami. To sprawia, że z nadzieją w sercu możemy przebrnąć przez „ruchome piaski choroby i śmierci i stanąć pewnie na niewzruszonej skale Bożej miłości”. Innymi słowy, jak pisał papież, „zdołasz pokonać poczucie bezużyteczności cierpienia, które zżera wnętrze człowieka i powoduje, że czuje się on dla innych ciężarem, podczas gdy cierpienie przeżywane z Jezusem służy zbawieniu braci”.

Drogę wytyczoną przez św. Jana Pawła II i Benedykta XVI kontynuuje Franciszek. Papież przypomina nam, że „bliskość wobec chorych i ich duszpasterstwo nie jest zadaniem tylko niektórych duszpasterzy specjalnie przygotowanych”, ale zaproszeniem skierowanym do wszystkich uczniów Chrystusa w Kościele. Papież przypomniał nam również, że wielu chorych i starszych czeka na wizytę.

W dobie dopuszczenia do użytku w niektórych krajach europejskich kapsuł do eutanazji, w imię błędnego postrzegania cierpienia człowieka, spogląda się na jego życie jedynie pod kątem przydatności i użyteczności. W tej perspektywie starość, cierpienie i choroba, przedstawiają się jako elementy zbędne. Taka forma patrzenia na chorobę i cierpienie jest wyrazem uprzedmiotowienia człowieka, „na którego pławiący się w dobrobycie obywatel spogląda jednie z perspektywy jego użyteczności”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z okazji 30-tej rocznicy Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, Franciszek zachęcił członków stowarzyszenia do tego, aby byli „Samarytaninem, który dociera do każdego cierpiącego w naszych czasach”. To wezwanie powinno wybrzmieć w naszym stowarzyszeniu na nowo. Wielu spośród naszych członków przez ponad ćwierć wieku pracowało dla Kościoła w Akcji Katolickiej. Dziś ich stan zdrowia nie pozwala im na żywe uczestnictwo w życiu Parafialnych Oddziałów. My, aktywni członkowie stowarzyszenia jako Samarytanie docieramy dziś do każdego z Was potrzebnego nam i cierpiącego członka Akcji Katolickiej.

Bądźcie dla nas duchowym zapleczem. Jako ludzie doświadczenie cierpieniem, chorobą, prosimy Was o to, abyście swoje cierpienie, ból i trudności życiowe, ofiarowali w intencji Akcji Katolickiej. Mamy świadomość, że wiele dobra dziejącego się w Akcji Katolickiej jest Waszą zasługą. Wasze cierpienie towarzyszy zawsze naszym apostolskim działaniom. Jesteście i pozostajecie dla nas, tak jak mówi papież Franciszek, „sekcją kontemplacyjną Akcji Katolickiej”.

W imieniu własnym oraz zarządu, uprzejmie prosimy Czcigodnych Księży Asystentów oraz Prezesów Parafialnych Oddziałów o przekazania najserdeczniejszych pozdrowień członkom naszego stowarzyszenia, którzy w tym trudnym dla Kościoła czasie, towarzyszą nam swoim cierpieniem. Uprzejmie prosimy również o otoczenie chorujących członków Akcji Katolickiej modlitwą.

Ks. Radosław Rychlik, asystent DIAL
Dr Artur Dąbrowski, prezes DIAK

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post List Benedykta XVI w sprawie raportu dotyczącego nadużyć w archidiecezji Monachium i Fryzyngi.
Next post Czytałeś już Orędzie Franciszka na XXX Światowy Dzień Chorego?