Zostaliśmy Patronem Akcji „Cuksy dla Kolumbii”.

Read Time:3 Minute, 15 Second
facebook.com/105548245290222/photos/a.105548278623552/105553725289674/

Miło nam poinformować, że nasze stowarzyszenie objęło patronatem projekt społeczny „Cuksy dla Kolumbii”. W swoim założeniu projektu kładzie nacisk na płaszczyznę edukacji lokalnej społeczności szkolnej oraz ich rodzin i osób najbliższych. Swoim zasięgiem projekt obejmuje całe terytorium powiatu myszkowskiego. Realizująca projekt młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie zwraca uwagę na problemy związane z adaptacją odmienności rasowej oraz aprobatą odmienności kulturowej, zwyczajowej oraz językowej.

W tym celu podjęli się wysiłku polegającego na przybliżeniu myszkowskiej społeczności problemów z jakimi borykają się mieszkańcy Kolumbii. W kontekście tego kraju leżącego w północno-zachodniej części Ameryki Południowej zwrócili na kwestie rasowe, odmienność kulturową i językową. Zwornikiem pomiędzy Kolumbią a społecznością lokalną jest osoba polskiego misjonarza o. Michała Radomskiego, który jak poinformowała nas Zuzanna Golonka, „jest naszym rodakiem pochodzącym z Myszkowa”. Dodaje przy tym, że w celu przybliżenia problematyki lokalnej społeczności „zorganizowaliśmy cykl warsztatów połączonych ze zbiórką charytatywną. To wszystko w celu wsparcia tubylczych mieszkańców Kolumbii, którymi zajmuje się jak już wspomniałam pochodzący z Myszkowa misjonarz, o. Michał Radomski”.

facebook.com/Cuksy-dla-Kolumbii-105548245290222

Młodzież myszkowska nawiązała kontakt z misjonarzem, który zaangażował się w prowadzenie warsztatów z Kolumbii. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią młodzież myszkowska realizuje projekt w przestrzeni wirtualnej. W tym celu organizują spotkania, warsztaty online oraz mediach społecznościowych. Poprzez social media promują aktualny stan wiedzy na temat obszarów wykluczeń społecznych z jakimi boryka się każdego dnia społeczność kolumbijska.

„W związku z tym, że mieszkańcy misji kolumbijskich pod względem materialnym są ubogimi ludźmi, którzy o większości podstawowych dóbr którymi dysponują mieszkańcy Europy mogą sobie jedynie pomarzyć, postanowiliśmy nadać naszemu projektowi nazwę „Cuksy dla Kolumbii”. Z pewnością każdy zadaje sobie pytanie dlaczego właśnie „cuksy”? Bo cukierki w Kolumbii to towar ekskluzywny, a my mamy je na wyciągnięcie ręki. „Zaczynając od cukierków, zwracamy uwagę na inne pilne potrzeby, z którymi boryka się społeczność kolumbijska. Wśród nich jest dostęp do edukacji czy służby zdrowia. O tych beneficjach ci ludzie mogą sobie jedynie pomarzyć. Dlatego właśnie dla nich przy okazji warsztatów postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę charytatywną z której pieniądze, chociaż w minimalnym stopniu przyczynią się do podniesienia jakości życia tubylczej ludności .

facebook.com/Cuksy-dla-Kolumbii-105548245290222

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 z Myszkowa sami podkreślają, że poprzez umiejętność dzielenia się z innymi ludźmi kształtuje się w człowieku postawa, która uwrażliwia go na otwarcie się na drugiego człowieka, bez względu na jego kolor skóry, kulturę w której wzrasta czy też język, którym się posługuje. „Chcemy uświadomić młodych ludzi, że odmienność to nie jest zło. To także korzyści, które ubogacają naszą osobowość. Rasa, kultura, język czy obyczaje – nie powinny mieć wpływu na nasze postrzeganie drugiego człowieka”, mówią organizatorzy projektu. Dodają przy tym, że inicjatywa „Cuksy dla Kolumbii” stanowi odpowiedź na społeczny aspekt obojętności, wobec takiego stanu rzeczy, który aż nadto jest widoczny w młodym pokoleniu. Sama młodzież podkreśla, że „Dobra szkoła, praca i kariera są ważne, jednak kiedy zapomina się o drugim człowieku, który może nie ma takich perspektyw jak Europejczycy, to źle to wróży nie tylko w społeczności lokalnej, ale przyszłości całego świata”.

facebook.com/Cuksy-dla-Kolumbii-105548245290222

Jako Patron Akcji „Cuksy dla Kolumbii” zachęcam każdą osobę nie tylko do zapoznania się z inicjatywą, ale przede wszystkim do propagowania inicjatywy w mediach społecznościowych. Młodzież o potrzebach i problemach społeczności kolumbijskiej prowadzi kampanię informacyjną na takich portalach jak: Facebook, Instagram, YouTube oraz TikTok. Bądźmy tam razem z nimi. Zgłębiajmy informacje o wydarzeniach z Kolumbii na bieżąco, wspierajmy materialnie i nade wszystko doceniając ich niebagatelny wysiłek udostępniajmy posty i lajkujmy. 

Dziękując za wyróżnienie Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej tytułem Patrona akcji „Cuksy dla Kolumbii”, pragniemy poinformować, że dołożymy wszelkich starań w celu wypromowania Waszej inicjatywy. Życząc powodzenia w dalszych działaniach, dziękujemy Wam za przybliżenie nie tylko społeczności lokalnej w Myszkowie kluczowej dla naszej egzystencji prawdy, że: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20,35).

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
100%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

3 thoughts on “Zostaliśmy Patronem Akcji „Cuksy dla Kolumbii”.

  1. My również dziękujemy i gratulujemy inicjatywy. Oczywiście polecamy innym odwiedziny „Cuksów dla Kolumbii” w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post W Radomsku w parafii św. Jadwigi ukonstytuował się zarząd POAK – Gratulujemy.
Next post Bądź odważny jak Dietrich von Hildebrand.