Pamiętamy o rocznicy śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa “Nila”.
24. lutego 1953 r. o godz. 15:00 w warszawskim więzieniu na Mokotowie, komuniści zamordowali Generała Augusta Emila Fieldorfa “Nila”, oficera Wojska Polskiego, twórcę i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej oraz polskiego podziemia niepodległościowego.
9 listopada 1950 r. Generał został zatrzymany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Proces Fieldorfa był farsą z góry ukartowanym wyrokiem. W swoim uzasadnieniu wyroku komunistyczni sędziowie napisali m.in.: “Biorąc pod uwagę olbrzymi ciężar zbrodni, sąd uznał za niezbędne całkowite wyeliminowanie oskarżonego ze społeczeństwa, orzekając karę śmierci”. O akt łaski do prezydenta Bieruta wystąpili ojciec i żona generała. Bierut jednak nie skorzystał z prawa łaski. Za zbrodnią i śmiercią Generała stała Fejga Mindla Danielak, znana jako Helena Wolińska.
Podczas ostatniego spotkania z żoną, powiedział: “Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam Ci tego”. Dodał przy tym: „Czy wiesz dlaczego mnie skazali? Bo odmówiłem współpracy z nimi”. Te słowa, nawet po tylu latach ukazują wielkość Generała, który “stał wyprostowany wśród tych, co na kolanach”.
Przesłuchiwany w prokuraturze w 1992 r. salinowski prokurator, Witold Gartner zeznał: “Byłem zdenerwowany, napięty. Czułem, że trzęsą mi się nogi. Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał. Po odczytaniu dokumentów zapytałem skazanego, czy ma jakieś życzenie. Na to odpowiedział: “Proszę powiadomić rodzinę”. Oświadczyłem, że rodzina będzie powiadomiona. Zapytałem ponownie, czy jeszcze ma jakieś życzenia. Odpowiedział, że nie.
Wówczas powiedziałem: “Zarządzam wykonanie wyroku”. Kat i jeden ze strażników zbliżyli się. Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia”.
Ciekawostką jest to, że stalinowski prokurator w III RP był szefem zespołu radców prawnych w firmie Agros, która zajmuje się produkcją dżemów, soków i zup.
Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej
Average Rating