Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Read Time:1 Minute, 46 Second

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest świętem które ustanowił polski parlament w 2018 r. To właśnie w tym dniu tym Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów z Markowej – Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także ich sześcioro dzieci. Rodzina udzielała schronienia dwóm żydowskim rodzinom.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa, która w przedwojennym podziale administracyjnym kraju znajdowała się na terenie ówczesnego województwa lwowskiego, dziś podkarpackiego. W czasie okupacji niemieckiej w dniu 24 marca 1944 r. ok. godz. 5.00 w położonej niedaleko Łańcuta Markowej, niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów razem z ukrywającymi ich Józefem i Wiktorią Ulmą. Pani Wiktoria była w ostatnim miesiącu ciąży. Niemcy nie oszczędzili brzemiennej matki oraz jej szóstki dzieci. Unicestwili całą rodzinę. Akcją dowodził porucznik Eilert Dieken.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył rodzinę Ulmów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zamordowana 78 lat temu rodzina Ulmów, określana najczęściej mianem Samarytan z Markowej, są kandydatami na ołtarze. W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką nasze myśli biegną w kierunku tych Polaków, którzy pomimo ogromnego niebezpieczeństwa potrafili nieść pomoc ludności żydowskiej. 

Celebrując Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką pamiętajmy o rodzinie Wiktorii i Józefa Ulmów. Dzięki życzliwości Siostry Marii Szulikowskiej, zostaliśmy „wyposażeni” w modlitwę o beatyfikację Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi.

Krzysztof Król

Wszechmogący wieczny Boże,
dziękujemy Ci za świadectwo heroicznej miłości
małżonków Józefa i Wiktorii z dziećmi,
którzy oddali swoje życie ratując prześladowanych Żydów.
Niech ich modlitwy oraz przykład
wspierają rodziny w chrześcijańskim życiu
i pomagają wszystkim kroczyć prawdziwą drogą świętości.
Panie, jeśli jest to zgodne z Twoją wolą,
racz łaskawie udzielić mi łaski …, o którą Cię proszę przez ich wstawiennictwo
i zalicz ich do grona Błogosławionych.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…


Za pozwoleniem Kurii Metropolitalnej w Przemyślu L.dz. 310/007/2017

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Franciszek w piątek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.
Next post Akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu NMP.