Dekomunizacja przestrzeni publicznej.

Read Time:1 Minute, 19 Second

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki w oświadczeniu przesłanym mediom poinformował, że w dniu 20 kwietnia rozebrane zostaną pomniki upamiętniające sowietów w Siedlcu i Międzybłociu (województwo wielkopolskie) oraz w miejscowości Garncarsko (województwo dolnośląskie). IPN zgodnie z Ustawą Sejmu RP z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej podejmuje akcję mającej na celu ostateczne usunięcie z przestrzeni publicznej pomników upamiętniających sowieckich okupantów z Armii Czerwonej.

W swoim oświadczeniu Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki stwierdził, że „Na naszych oczach historia staje się żywym doświadczeniem. Przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej, z Leninem i Stalinem w głowach i sercach, rosyjscy żołnierze „wyzwalają” Ukrainę, mordując kobiety, dzieci i zabijając żołnierzy niepodległego państwa”.

Źródło: www.youtube.com/

Mając na uwadze systemowe zerwanie z komunistyczną przeszłością poprzez rozliczenie na płaszczyźnie politycznej, historycznej, nadszedł czas na praktyczne, prawne usuwanie reliktów wyrażających dumę i chwałę morderczego systemu komunistycznego. Prezes Nawrocki w dniu 4 marca. zaapelował do samorządowców z prośbę o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli, które w dalszym ciągu upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. „Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie. W to miejsce godnie upamiętnijmy prawdziwych bohaterów”, napisał Prezes IPN.  

W miejsce osób i symboli reprezentujących zbrodniczy system należy podjąć działania, które pozwolą godnie upamiętnić prawdziwych Bohaterów. „Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi”, stwierdził Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Mateusz Janik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post 79 lat temu rozpoczęło się powstanie w warszawskim getcie.
Next post Dramatyczny list z Mariupola -„Ojcze Święty, jesteś naszym ostatnim bastionem nadziei”.