Absurdalne oskarżenia Rosyjskiej Agencji Informacyjnej TASS wobec polskiego Kościoła

Read Time:2 Minute, 13 Second
Źródło zdjęcia: youtube.com

„Manipulacja to celowo inspirowana interakcja społeczna, mająca na celu oszukanie osoby lub grupy ludzi”. Przytoczona definicja manipulacji najlepiej oddaje próbę szerzenia dezinformacji poprzez Rosyjską Agencję Informacyjną TASS, która w dniu dzisiejszym – 22 czerwca zasugerowała, że: „Kościół Katolicki w Polsce chce wchłonąć archidiecezję lwowską na Ukrainie”. W tym celu, jak sugeruje Państwowa Agencja Prasowej TASS: „Biuro prasowe Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w praktyce proponuje się w tym celu „przeredagować” na nowo postanowienia konkordatu zawartego między Warszawą a Watykanem w 1993 r. i ratyfikowanego przez Sejm w 1998 r.”.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każde działania manipulatorskie przeprowadza się w ukryciu, ale w sposób celowy i zaplanowany. Tak też było i w dzisiejszym przypadku, kiedy z przekazu informacyjnego nasączonego kłamstwem i deformacją mogliśmy usłyszeć przeslanie rodem z czasów stalinowskich, które konfabulując powtarzało, że: „Konferencja Episkopatu Polski – centralny organ władzy Kościoła katolickiego w Polsce – poważnie omawia sprawę wchłonięcia arcybiskupstwa lwowskiego Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie”. W tym celu miano „dla arcybiskupa lwowskiego przewidziano miejsce w Konferencji Episkopatu Polski”, Podaje TASS, powołując się na rzekomych informatorów z Służby Wywiadu Zagranicznego.

Dyrektor TASS Siergiej Naryszkin, oświadczył również, że „według napływających informacji władze Polski konsekwentnie wcielają w życie plany zawłaszczenia zachodnich obwodów Ukrainy”. W opinii TASS „sprawą pryncypialną dla władz i duchownych polskich jest „wymazywanie” z konkordatu wszelkich odniesień do uznania przez Polskę granic wschodnich, powstałych po II wojnie światowej. Te „niesprawiedliwie wyznaczone rubieże”, jak twierdzi się w Warszawie, nie mogą być przeszkodą do powrotu „historycznych ziem polskich” na łono Kościoła macierzystego. Rosjanie sugerują również, że: „W Konferencji Episkopatu Polski liczą na to, że Kuria Rzymska poprze taki wariant „integracji” kościelnej”.

Prawda ma w sobie znamię trwania,
kłamstwo – kona szybką śmiercią”.

bł. Kardynał stefan wyszyński

Do sprawy rosyjskiej manipulacji odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ, który podkreślił, że: „Tego typu sensacje medialne rosyjskiej agencji prasowej należy z oczywistych racji traktować jako element wojny propagandowej. Nie mają one jednak niczego wspólnego z rzeczywistością, są książkowym przykładem prasowego fakenewsa”. Rzecznik przypominając o tym, że w skład Konferencji Episkopatu Polski wchodzą biskupi posługujący na terenie naszego kraju, spreparowaną wiadomość określił jako „groteskową”.

Ponieważ każda forma manipulacji zmierza do wpojenia ludziom kłamstwa, dlatego za konieczne w demaskowaniu kłamliwych działań dezinformujących, należy uznać wykorzystanie oręża prawdy, która wyzwala człowieka z wszelkich form iluzji. Zwłaszcza wtedy, kiedy na skutek neutralizacji prawdy manipuluje się przekazem, który ma na celu wywołanie negatywnych emocji w stosunku do Kościoła katolickiego w Polsce. Na przestrzeni dziejów różnymi metodami obwieszczano pogrzeb Kościoła. Nam jednak nadziei dodają słowa kardynała Kominka: „Władze komunistyczne ogłosiły pogrzeb Kościoła. Tylko biedacy zapomnieli, że to Kościół jest specjalistą od pogrzebów”.

Artur Dąbrowski

KEP/Misyjne

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Polem walki jest kultura
Next post Świętujemy Dzień Ojca