Warszyc – człowiek, który padał na kolana jedynie przed Bogiem

Read Time:1 Minute, 41 Second

27 czerwca 1946 r. w Częstochowie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, zastępcę komendanta AK Obwodu Radomsko oraz dowódcę oddziału KWP.

Utworzone przez kapitana Stanisława Sojczyńskiego Konspiracyjne Wojsko Polskiego zajmowało czołowe miejsce w gronie najprężniej i najskuteczniej działających organizacji polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Według danych szacunkowych struktury KWP w latach 1945-1946 liczyły od 2,5 do 3,5 tys. podkomendnych.

Niestety na skutek zdrady kpt. Stanisław Sojczyński został aresztowany 27 czerwca 1946 r. w Częstochowie przez przybyłych z Łodzi funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Sam proces „Warszyca” oraz jego podkomendnych odbywał się przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi. 17 grudnia 1946 wraz z oskarżonymi „Warszyc” został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 r. Miejsce pochówku kapitana Sojczyńskiego oraz jego pięciu podkomendnych do dziś pozostaje nieznane.

14 października 1992r. Sąd Wojewódzki w Łodzi uchylił wyrok z 17 grudnia 1946 r., orzekając, że Stanisław Sojczyński działał na rzecz niepodległości państwa polskiego. 11 listopada 2009 r., prezydent RP Lech Kaczyński awansował pośmiertnie kapitana Sojczyńskiego na stopień generała brygady. 28 września 2018 r. Stanisławowi Sojczyńskiemu został nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska.

Darowano nam Polskę i ustanowiono rządy nad Nią, jakbyśmy byli narodem żebraków, jakbyśmy czekali przez sześć lat wielkich zmagań na koniec wojny z założonymi rękami, jakbyśmy nie toczyli najkrwawszych na kuli ziemskiej walk i jakbyśmy nie przerośli naszych rzekomych dobroczyńców gotowością do poświęceń i bohaterstwem. Na świętych ołtarzach Wawru, Oświęcimia, Majdanka, Warszawy, leśnych partyzanckich pobojowisk, spacyfikowanych po barbarzyńsku miast i wsi – dokonano najhaniebniejszej w dziejach profanacji: stworzono sztuczną, jakby w sercach naszych nie żyła prawdziwa, Polskę, która jest usankcjonowaniem wszelkiej podłości, zła i zdrady.

z rozkazu nr 1 kpt. Sojczyńskiego „Warszyca” do żołnierzy KWP z 3 stycznia 1946.

Warto zaznaczyć, że 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, „Warszyca”. Opis z rozkazu nr 2 kpt. Sojczyńskiego „Warszyca” do żołnierzy KWP z 8 stycznia 1946 r., najlepiej oddaje mentalność bohatera polskiego niepodległościowego podziemia: „Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą”.

Ks. Radosław Rychlik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Proaborcyjna Noc Kryształowa
Next post Inspiracje wakacyjne – Carlo Acutis