Dobra książka na wakacje – Ponadczasowe dzieło M. Bierdiajewa „O przeznaczeniu człowieka”

Read Time:1 Minute, 33 Second

„O przeznaczeniu człowieka”, to niezwykła publikacja, a w zasadzie chciałoby się powiedzieć obowiązkowa lektura na wakacyjne popołudnie lub wieczór. Autorem niniejszego dzieła jest wybitny rosyjski filozof, zaliczany do grona największych myślicieli prawosławnych XX wieku – Mikołaj Bierdiajew. Książka
„O przeznaczeniu człowieka” jest jedną z podstawowych publikacji Bierdiajewa, w której porusza problematykę człowieczeństwa od strony moralnej.

W publikacji Bierdiajewa człowiek przedstawia się jako istota wolna i twórcza. Jednakże to, co bezpośrednio uderza w tej publikacji czytelnika, to proroctwa omawiające rozwój wojen o charakterze totalnym. Taki stan rzeczy idzie w parze rozwojem techniki, któremu towarzyszyć ma likwidacja narodów, oraz cywilizacji. Mikołaj Bierdiajew dostrzega nade wszystko istnienie pierwiastka twórczego w kulturze oraz twórczości człowieka.

„Od Boga otrzymuje człowiek się, żeby kochać
człowieka i stworzenie miłością twórczą i rozjaśnioną,
żeby urzeczywistniać w świecie prawdę.

mikołaj bierdiajew

Warto przypomnieć również, że podczas studiów w Kijowie Bierdiajew stał się zwolennikiem i propagatorem marksizmu. To właśnie za działalność socjalistyczną został skazany na zsyłkę. Z biegiem czasu z zaciekłego marksisty staje się jego zaciekłym krytykiem. Po rewolucji październikowej w 1922 r. zostaje wydalony przez bolszewików z Rosji. Osiedla się w Paryżu, gdzie współpracuje z francuskimi personalistami. Zafascynowany chrześcijaństwem, w perspektywie stworzonej na jego bazie koncepcji wolności, ukazał egzystencję człowieka, w strukturze którego kluczową kwestię odgrywa prawda.

To właśnie w perspektywie prawdy ukazanej nam przez Bierdiajewa na nowo wybrzmiewają słowa o tym, że: „sens życia dla człowieka zawsze znajduje się w Bogu”. Nikołaj Aleksandrowicz Bierdiajew uczy nas, że w życiu przede wszystkim należy kochać Boga, a to znaczy, iż „nie powinno się uwielbiać i ubóstwiać niczego i nikogo w świecie, ani ludzi, ani bliskich, krewnych, władców, ani idei i wartości”, ponieważ sens życia człowieka znajduje się jedynie w Bogu. Znajdując Boga człowiek w pakiecie otrzymuje od niego siłę do tego, aby kochać człowieka oraz stworzenie „miłością twórczą i rozjaśnioną”. A to wszystko w tym celu, żeby „Urzeczywistniać w świecie prawdę”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dziś obchodzimy dzień męża i żony
Next post Zabezpieczmy swoje prawa – wywiad dla „Naszego Dziennika”