Z wizytą w Trzecim Programie Polskiego Radia w audycji „Trójka pod księżycem”

Read Time:3 Minute, 9 Second

W środę 24 sierpnia piętnaście minut po północy w Trzecim Programie Polskiego Radia w audycji Michaliny Szymborskiej „Trójka pod księżycem” uczestniczyli prezes KIAK Urszula Furtak oraz rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce dr Artur Dąbrowski. W audycji przedstawiciele zarządu krajowego odnieśli się do wielu kwestii związanych z działalnością stowarzyszenia. Analizowali również wiele spraw związanych z aktualnym życiem Kościoła w Polsce i na świecie.

W „Trójce pod Księżycem” dr Artur Dąbrowski opisał okoliczności odkrycia hakerskiego ataku z serwerów znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Dodał przy tym, że zbadanie źródła awarii awarii strony zostało zlecone profesjonalnej firmie zajmującej się badaniami Internetu. W wyniku kwerendy poinformowano nas, że serwery te są umieszczone na Rosji. To stamtąd przyszedł atak na naszą stronę.

W rozmowie z Michaliną Szymborską, rzecznik KIAK poinformował, że strona internetowa Akcji Katolickiej w Polsce została zaatakowana zaraz po opublikowaniu komunikatu broniącego niewinności Marka Mendyka, co nie może być zbiegiem okoliczności. Artur Dąbrowski podkreślił również, że tygodnik, który opisał sprawę biskupa Mendyka, jest własnością pewnego zachodniego koncernu. Dr Dąbrowski uznał to za uderzenie w asystenta krajowej Akcji Katolickiej. Dziwnym trafem w momencie zamieszczenia naszego stanowiska, powiedzenia: „nie” w mediach społecznościowych okazało się, że zablokowano i przejęto nam stronę a atak przeprowadzono z serwerów znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Prezes Akcji Katolickiej Urszula Furtak, zwróciła uwagę na fakt, że z atakiem na stronę internetową Akcji Katolickiej mieliśmy do czynienia wielokrotnie. Niestety, ostatni atak z początku sierpnia sparaliżował ją całkowicie. W tym kontekście prezes KIAK powiedziała: „Nasza strona nie pierwszy raz doświadczyła tego, co dzieje się w przestrzeni walki medialnej”. Dodała przy tym, że „przez ten czas wielokrotnie występowaliśmy z naszymi stanowiskami w różnych sprawach, które obrażały naszą godność człowieka i katolika, gdzie obrażane były nasze świętości. Często po takim komunikacie pojawiały się trudności ze stroną.

Źródło zdjęcia: https://trojka.polskieradio.pl/

Znaczna część audycji poświęcona została atakowi na personalnemu na osobę biskupa Marka Mendyka, sprawami związanymi z walką z Kościołem i milczeniem pasterzy w kwestii pomówień ordynariusza świdnickiego. W „Trójce pod księżycem” przypomniano komunikat Akcji Katolickiej w Polsce, w którym wyraźnie wyartykułowano, że „sugerowane na łamach NESWEEK POLSKA przez byłego kleryka świdnickiego WSD treści dotyczące molestowania go przez Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej biskupa Marka Mendyka stanowią insynuacje i stanowią kolejny personalny atak na Jego osobę i Kościół”. Goście Michaliny Szymborskiej podkreślili jednoznacznie, że „żaden człowiek, bez względu na to, czym w życiu się zajmuje, nie może być pomawiany i oczerniany publicznie bez konsekwencji”. Zaznaczono również, że stowarzyszenie popiera inicjatywy oraz działania kościelne służące ochronie małoletnich w zakresie wykorzystywania seksualnego, ale godzi się na instrumentalne wykorzystanie pomówień do wyeliminowania z życia kolejnych księży biskupów, czy duszpasterzy. „Prawo do obrony powinno przysługiwać każdemu człowiekowi. Wyroki wydają niezawisłe sądy a nie kreujący rzeczywistość medialną dziennikarze” – przypomnieli goście audycji.

W kontekście pytań red. Szymborskiej o inicjatywie związanej z interwencją AK w sprawie biskupa Mendyka w Nuncjaturze Apostolskiej, goście wyartykułowali wyraźnie, że w tej materii posiłkowali się nauczaniem papieża Franciszka, który przestrzegał nas przed „przekraczaniem granic, tolerowania obmowy i oszczerstwa”. Papież podkreślił również, że „nawet w katolickich mediach szacunek dla reputacji innych osób nie jest ujęty w jakiekolwiek normy etyczne”.

Akcja Katolicka w Polsce w Trzecim Programie Polskiego Radia zapowiedział podjęcie prac nad instytucją szkalującą dobre imię Kościoła, biskupów, prezbiterów oraz osób pomówionych, czy fałszywie oskarżonych. Jak widać dotychczasowe narzędzia i procedury kościelne nie tylko wspierają osób pomówionych, ale przyczyniają się do skazywania ich na kościelny i publiczny niebyt. Oczywiście nie zakładamy tego, że w Kościele wszyscy w tej materii są niewinni. Milczenie hierarchów w przypadku sprawy biskupa Mendyka szokuje, ponieważ zaraz po emisji filmów braci Sekielskich, natychmiast brylowali w mediach, skazując bez procesu, bez dowodu winy, bez domniemania niewinności i wreszcie bez wyroku sądu, wyrok. A w tym przypadku mamy do czynienia z milczeniem pasterzy i fundacji Świętego Józefa, a obroną pasterza przez owce.

Krzysztof

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wszystko postawiłem na Maryję
Next post Logika permanentnego niszczenia