Przeżywając Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Read Time:2 Minute, 15 Second

W liturgii bizantyjskiej odnajdujemy niezwykle piękny tekst o Matce Bożej, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza dziś, kiedy przeżywamy święto Narodzenia NMP: -„Narodzenie Twoje, Boża Rodzicielko, zwiastowało radość całemu światu: z Ciebie bowiem wzeszło Słońce Sprawiedliwości, Chrystus, Bóg nasz”.

Chociaż „zwiastujące radość całemu światu” Narodzenie Najświętszej Maryi Panny należy do najstarszych świąt maryjnych w Kościele, to warto przypomnieć o tym, że kiedy Sobór w Efezie (431) ogłosił dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi, to w Jerozolimie obchodzono już uroczystości poświęcenia bazyliki w miejscu narodzin Maryi. Po Soborze Efeskim kult NMP w Kościele przybrał na sile. Jeżeli chodzi o samo wprowadzenie święta, to jest ono przypisane papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. Od VII wieku święto to celebrowano oficjalnie zarówno w Bizancjum, jak i w Rzymie.

Tajemnica narodzin Maryi nie tylko niesie ze sobą radość dla całego świata, ale tchnie radosnym przesłaniem, że z Maryi o której mówi Pismo św., że: -„znalazła łaskę u Boga”, narodzi się długo oczekiwany -„Emmanuel – Zbawiciel świata” (por. Mt 1, 20-23).

Metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo w swojej refleksji nad Narodzeniem Najświętszej Maryi Panny, odsyła nas do nauczania papieża Jana Pawła II. -„Zgodnie z duchem listu apostolskiego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae” (16 X 2002) – każde święto maryjne chcemy przyjąć i przeżywać jako szczególną okazję do „kontemplacji Oblicza Chrystusa w szkole Maryi”, pisze arcybiskup Depo. Dodaje przy tym, że: -„Kościół, wpatrując się w Nią jako swój wzór, jest wezwany do naśladowania Jej otwartości na łaskę i więź z Trójjedynym Bogiem: Ojcem i Synem, i Duchem Świętym. A wychodząc od tej największej tajemnicy obecności i działania Boga żywego wśród ludzi, odczytujemy na kartach Pisma Świętego, że Jego Jednorodzony Syn uczy nas tajemnic swojej niezwykłej Matki. To w Maryi – jak podkreśli Jan Paweł II – „poznajemy przemieniającą moc miłości Bożej”.

W opinii księdza arcybiskupa, to właśnie w Matce Bożej „dostrzegamy świat odnowiony w miłości”. Ona również „uczy” nas uznawać zbawcze i miłosierne działanie Boga i w Jego świetle odczytywać własne drogi powołań oraz całą ludzką historię. To właśnie Matka Chrystusa pomaga nam również interpretować to wszystko, „co dziś się wydarza i odnosić do Jej Syna, Jezusa. A będąc nowym stworzeniem ukształtowanym przez Ducha Świętego, sprawia, że wzrasta w nas cnota nadziei pokładanej w Bogu na wszelkie okoliczności naszego życia”. Dlatego z brakiem kontemplacji oblicza Maryi, związana jest utrata prawdy o Jezusie Chrystusie, który z Niej za sprawą Ducha Świętego stał się człowiekiem, uniemożliwiają wniknięcie w samą tajemnicę miłości Bożej i komunii trynitarnej”.

Wszechmogący Boże, macierzyństwo Najświętszej Dziewicy stało się początkiem naszego zbawienia, † udziel swoim sługom łaski, * aby święto Jej Narodzenia utwierdziło nas w pokoju. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Księże Radosławie – Pamiętamy, dziękujemy, wspieramy modlitwą w dniu imienin
Next post Milczenie to aprobata aborcji