Pamiętajmy o modlitwie w intencji obrońców spod Wizny

Read Time:1 Minute, 31 Second

Od 7 do 10 września 1939 r. pod Wizną miała miejsce bitwa między Korpusem Ochrony Pogranicza dowodzonym przez kapitana Władysława Raginisa, a siłami niemieckimi, na czele których stał twórca doktryny blitzkriegi gen. Heinz Guderian. Od samego początku Niemcy mieli ogromną. Przeciwko polskim żołnierzom Niemcy skierowali do ataku 42 200 swoich żołnierzy. Szacuje się, że na jednego polskiego żołnierza w trakcie potyczki przypadało ponad ponad 40 żołnierzy niemieckich. Dodatkowo siły niemieckie były wspierane przez czołgi, lotnictwo i ciężką artylerię.

Kapitan Władysław Raginis wraz ze swoim zastępcą, porucznikiem Stanisławem Brykalskim, złożyli przysięgę, że nie oddadzą bronionych pozycji i będą walczyć do śmierci. Obrona Wizny trwała do wyczerpania się amunicji. Ciężko ranny kapitan Raginis, pozostał na stanowisku dowodzenia do końca. Nie poddał się Niemcom. Popełnił samobójstwo, rozrywając się granatem.

Joakim Broden z zespołu „Sabaton”, opisując historię powstania utworu „40:1” napisał, że pewien fan z Polski przesłał kiedyś zespołowi informację na temat bitwy pod Wizną. Kiedy przeczytaliśmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego żołnierzy, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśmy najpierw, że nie może być prawdziwa. Taka niesamowita odwaga, by 720 żołnierzy stawiało zacięty opór 42 tysiącom Niemców! Uznaliśmy natychmiast, że to najbardziej interesująca bitwa w historii, i oczywiście napisaliśmy piosenkę „40:1”.

Bitwa od Wizną określana jest mianem polskich Termopil. Liryk grecki Symonides z Keos w swoim epigramie odnoszącym się do bitwy pod Termopilami napisał: „Przechodniu powiedz Sparcie, że tu leżą jej syny, wierni jej prawom do ostatniej godziny”. Sparta miała swojego Leonidasa, Wizna natomiast swojego Raginisa. Nawiązując do epigramu wyrytego na część Spartan pod Termopilami, żołnierze kapitana Raginisa walczący pod Wizną doczekali się również upamiętnienia bohaterskiej postawy, w wyrytym epitafium: „Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek”.

Pamiętajmy o modlitwie za naszych bohaterów, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny pod Wizną – Polskimi Termopilami.

Artur Dąbrowski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Milczenie to aprobata aborcji
Next post „Trzeba odbudować naszą Ojczyznę nie tylko w wymiarze materialnym”