Dziś w „Naszym Dzienniku” relacja z konferencji „Prześladowany jak katolik”

Read Time:1 Minute, 41 Second


Dziś w „Naszym Dzienniku” (10.10.2022) redaktor Zenon Baranowski w artykule „Nie dajmy się zastraszyć”, zrelacjonował konferencję inaugurującą inicjatywę „Kościół w XXI wieku”, która miała miejsce 8 października 2022 r. na Jasnej Górze. Redaktor Baranowski zaznacza, że zorganizowana przez częstochowską, warszawską i świdnicką Akcję Katolicką konferencja „Prześladowany – jak katolik” swoim przekazem przekonuje wiernych, że w obliczu dyskryminacji katolik nie może być bierny.

Przesłanie, jakie popłynęło z Bastionu Świętej Barbary na Jasnej Górze w dzień po liturgicznym wspomnieniu Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, jest jedno:  „Musimy bronić swojej godności i autorytetu Kościoła”. Z całą pewnością podniesieniu poziomu wiedzy i świadomości służyła właśnie rozpoczęta inicjatywa „Kościół w XXI wieku”, o której możemy przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Naszego Dziennika”.

Pośród wielu cennych wypowiedzi w artykule, warto zwrócić uwagę na wypowiedź asystenta krajowego Akcji Katolickiej biskupa Marka Mendyka. Ordynariusz świdnicki, podkreślił, że w obliczu dyskryminacji katolik musi reagować. Nie może pozostać bierny. – „To, że prześladowania były, pewnie jeszcze będą – tak będzie aż do powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię. Ale dziękuję za to budzenie świadomości, że my w pewnym momencie musimy podnieść wysoko głowę i postawić pytanie, które Jezus postawił Piłatowi: „Dlaczego Mnie bijesz, skoro mówię ci prawdę?” – powiedział ks. bp Marek Mendyk.

Dodał, że postawienie wyraźnej bariery i zadanie pytania „dlaczego” są niezwykle ważne. – „Nadszedł czas, żeby odważnie podnieść czoło i bronić swojej godności, bronić autorytetu Kościoła – zaznaczył ordynariusz świdnicki. Wskazał, że katolicy nie oczekują przywilejów, chcą jedynie być traktowani sprawiedliwie. Ale próbuje się ludzi wierzących zastraszyć, aby nie domagali się sprawiedliwości. – To, czym próbuje się nas zaatakować, to są dwie rzeczy: kłamstwo i strach. Nakłamać i obudzić strach, obudzić takie przekonanie, że lepiej nic nie mówić, lepiej się nie wychylać, lepiej nie eskalować, bo może być jeszcze gorzej. Nie wolno tego robić” – przestrzegł ks. bp Marek Mendyk.

Polecamy gorąco nie tylko uczestnikom konferencji oraz osobom, które uczestniczyły w niej online, ale każdemu, komu drogie i bliskie są wartości stanowiące nie tylko fundament Kościoła, ale przede wszystkim naszej cywilizacji. Dziękujemy redakcji „Naszego Dziennika”.

Małgorzata Frańczak, wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zapraszamy do obejrzenia relacji z panelu „Czy katolik w Polsce jest prześladowany?”
Next post Zapraszamy na konferencję „Między oryginałem a fotokopią – spotkanie z relikwiami Carlo Acutisa”