Posiedzenie Rady do Spraw Apostolstwa Świeckich KEP

Read Time:2 Minute, 2 Second

Na Jasnej Górze w dniach 18-20 listopada trwa inicjatywa MPULS – Forum świeckich w Kościele. Jak informują organizatorzy: „Trzy listopadowe dni zgromadzą w Sali Papieskiej na Jasnej Górze grono osób – świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych eklezjalnych środowisk, którzy celebrując Kościół jako wspólnotę, podejmą wezwania papieża Franciszka do odpowiedzialnego zaangażowania w proces synodalny”. Inicjatywie przewodniczy abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich, koordynujący prace synodu o synodalności w Polsce. 

Foto: Artur Dąbrowski

Forum świeckich w Kościele stanowiło okazję do spotkania Rady do Spraw Apostolstwa Świeckich, która obradowała w piątek 18 listopada w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia u Księży Pallotynów. W posiedzeniu gremium uczestniczył powołany do Rady na 393. Zebraniu Plenarnym KEP prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski. Zasadniczym tematem spotkania była ogólnopolska synteza synodalna, którą opublikowano w sierpniu br. W trakcie dyskusji wiele uwag w tej materii wniósł dr Artur Dąbrowski, zwracając uwagę na fakt, że „większość milczącą w synodzie stanowili przedstawiciele Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – podmiotów, których do kształtowania oblicza synodu i synodalności raz nadawania mu odpowiedniej formy, kształtu po prostu nie zaproszono”.

Źródło zdjęcia: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów- Twitter

Kwestie związane z promocją przez Radę inicjatywy „Różaniec dzieci”, której przyświeca hasło „Milion Dzieci modli się na Różańcu” przedstawił Wojciech Wyszyński. Z zagadnieniami dotyczącymi wsparcia i promocji ochrony życia przed i po urodzeniu przedstawiła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Inicjatywę powołania rzeczników laikatu przedstawiła Katarzyna Kolska. Sekretarz Rady Judyta Syrek, poddała do dyskusji kwestie związane z obecnym rozumieniem nauczania papieży, pytając o to, „czy rozumiemy papieży? Od Jana Pawła II do papieża Franciszka?” Z kolei dr Artur Dąbrowski zwrócił uwagę na fakt, że w30 stycznia 20223 r. [przypadać będzie 110 rocznica urodzin ks. Eugeniusza Werona SAC wieloletniego prowincjała polskich pallotynów w latach , twórcy i pioniera teologii laikatu w Polsce. Artur Dąbrowski przypomniał również, że ks. Weron nie tylko poświęcił swoje kapłańskie życie pracy intelektualnej, ale przede wszystkim promocji apostolskiej misji laikatu w Kościele. „Ks. Eugeniusz Weron członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich od momentu jaj powołania w 1968 aż do roku1985. Działalność na tym polu z kard. Karolem Wojtyłą zaowocowała powołaniem ks. Werona na funkcję eksperta do Rzymu na obrady VII Synod Biskupów w X 1987 r. „Przyszły rok stanowić będzie doskonałą okazję przypomnienia osoby i odświeżenia wiedzy na temat teologii laikatu, którą pozostawił nam ks. Eugeniusz Weron”.

Piątkowe spotkanie Rady do Spraw Apostolstwa Świeckich zakończyło się uczestnictwem w specjalnym wydaniu audycji „Budzenie Olbrzyma” w Radio Jasna Góra.

Krzysztof Król

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Gazeta Wyborcza” promuje petycję zakazującą spowiedzi osób poniżej 16 roku życia
Next post Rada Stała KEP mówi jak było: „To św. Jan Paweł II uruchomił kontynuowany do dziś proces oczyszczania Kościoła”