Forum Akcji Katolickiej – zgłębiamy teologię św. Augustyna i papieża Franciszka

Read Time:2 Minute, 23 Second

„Zawsze dzielnie walczyć pod sztandarem Chrystusa Króla”, to hasło przyświecało tegorocznej edycji Forum AK, które odbyło się na Jasnej Górze. Sentencja spotkania zaczerpnięta z encykliki “Quas Primas” Piusa XI stanowiła doskonałe wprowadzenie w część formacyjną, którą rozpoczęło powitanie przybyłych na spotkanie gości przez księdza asystenta Radosława Rychlika oraz prezesa DIAK Artura Dąbrowskiego.

Po oficjalnym powitaniu referaty wygłosili: ks. Mirosław Tosza – pomysłodawca i założyciel wspólnoty Betlejem, która zajmuje się formacją i niesieniem pomocy osobom ubogim i bezdomnym oraz ks. Mariusz Terka – patrolog, wykładowca WSD w Częstochowie. Pierwszy z prelegentów zapoznał członków AK z historią wspólnoty Betlejem, czyli miejsca w którym na co dzień mieszka i opiekuje się osobami bezdomnymi, tworząc wraz z nimi wspólny dom. To właśnie w tym domu ks. Mirosław nie tylko przywraca jego mieszkańcom godność i poczucie wolności, ale angażuje domowników w liczne prace. Ksiądz Tosza przypomniał również członkom naszego stowarzyszenia tekst z Orędzia Ojca Świętego Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich.

Ksiądz ks. Mirosław Tosza zaznaczył również, że Orędzie papieskie posiada ścisły związek ze świętem patronalnym Akcji Katolickiej. A to z tego tytułu, że Światowy Dzień Ubogich został wyznaczony na przypadającą w Kościele uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Ksiądz Toszek podkreślił, że
-” Fakt królowania Chrystusa najpełniej został wyeksponowany na Golgocie”. To wówczas jako Niewinny będąc przybity do krzyża, jest ubogi, nagi, pozbawiony wszystkiego. W ten sposób objawia pełnię miłości Boga. To totalne wyniszczenie, i powierzenie się Ojcu, zawiera w sobie i wyraża zupełne ubóstwo Chrystusa” – powiedział twórca wspólnoty Betlejem. Konkludując podkreślił, że -„Zawieszony na krzyżu Zbawiciel umierając w towarzystwie wykluczonych społecznie osób przypomina nam, że ubodzy są błogosławionymi dziedzicami Królestwa Bożego.

Ksiądz dr Mariusz Terka w swoim wykładzie odniósł się do nauczania św. Augustyna. Prelegent odnosząc się do komentarza biskupa Hippony do Pieśni nad Pieśniami wykazał relację miłości, jaka zachodzi pomiędzy Chrystusem Oblubieńcem, a Kościołem – Oblubienicą Zbawiciela. Ks. Terka zachęcał członków AK by wzorem Oblubienicy wyjść na poszukiwanie „peryferie” w celu zaniesienie miłości Boga, która oziębła w sercach osób wierzących lub obracających się do Boga plecami. „Taki rodzaj działania apostolskiego jest dzisiaj rzeczą konieczną. Miejmy świadomość, że jest to trudna służba i posługa, ponieważ chcemy być dolą dla tych, którzy Boga po prostu nie znają i nie kochają. Jednak w tej materii czynnikiem determinującym, podobnie jak u św. Augustyna pozostaje zawsze miłość” – stwierdził ks. Mariusz Terka.

Na zakończenie części formacyjnej przyszedł czas na podsumowanie spotkania oraz podziękowania. W niniejszej kwestii głos zabrał prezes DIAK dr Artur Dąbrowski, który podziękował przybyłym na forum gościom za zaangażowanie, modlitwę oraz obecność. Następnie przedstawił członków zarządu oraz komisji rewizyjnej, którzy na posiedzeniu Rady Diecezjalnego Instytutu zostali wybrani i powołani do gremium. Po wystąpieniu prezesa Dąbrowskiego, wiceprezes Renata Olczyk oraz ks. Radosław Rychlik wręczyli uczestnikom spotkania wyróżnienia. Po części formacyjnej uczestnicy Forum udali się na Eucharystię do kaplicy Cudownego Obrazu, a o godz. 21.00 wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, na którym rozważanie poprowadził ks. Radosław Rychlik.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Rada Stała KEP mówi jak było: „To św. Jan Paweł II uruchomił kontynuowany do dziś proces oczyszczania Kościoła”
Next post Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu