Adwentem wkroczyliśmy w nowy rok duszpasterski

Read Time:2 Minute, 10 Second

W przypadającą dziś – 27 listopada 2022 r. – pierwszą niedzielę Adwentu, rozpoczęliśmy w Kościele nowy rok duszpasterski, któremu towarzyszyć będzie hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W naszych spotkaniach formacyjnych jako temat priorytetowy podjęta zostanie refleksja nad istotą Kościoła oraz rolą jaką w ramach Ludu Bożego pełni katolicki laikat. W związku z tym faktem pochylimy się na nowo nad lekturą dokumentami św. Jana Pawła II – adhortacją „Christifideles laici” oraz encykliką „Fides et ratio”.

Wytyczne zawarte w „Christifideles laici” doskonale ukazują nam powołanie, misję oraz tożsamość wiernych świeckich w Kościele. Ponowne zagłębienie tekstu papieskiego dokumentu z całą pewnością zaowocuje aktualizacją zadań apostolskich w oparciu o zalecenia ostatniego soboru. Z kolei w dobie drenującego naszą rzeczywistość postmodernizmu i neomarksizmu, człowiek potrzebuje „odtrutki intelektualnej” na promowane w przestrzeni kultury antywartości. „Fides et ratio” to gwarantowane  odkrycie właściwych relacji zachodzących między wiarą a rozumem. Lektura tekstu św. Jana Pawła II zaowocować powinna odkryciem, że -„Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Na niniejsze dokumenty patrzymy z perspektywy przypadających w 2023 r. rocznic – 35 rocznicy adhortacji „Christifideles laici” oraz 25 „Fides et ratio”.

„NIE MA BOWIEM DLA MNIE WIĘKSZEGO CELU, JAK SŁUŻYĆ SPRAWIE KATOLICYZMU
W TYCH DNIACH PEŁNYCH NIEPEWNOŚCI”.

Plinio Corrêa de Oliveira

W ramach naszego stowarzyszenia w realizacji programu „Wierzę w Kościół Chrystusowy” postaramy się zgłębić oraz przybliżyć istotne bogactwo oraz treści prawdy wiary o Kościele. Nade wszystko będziemy dzielić się rzeczywistym obrazem Kościoła, a nie tym, który lansują w przestrzeni mediosfery lewicowo-liberalne media. Podejmiemy wysiłek by uświadomić każdemu z nas, że „Kościół jako dzieło Bosko-ludzkie stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem i dlatego domaga się wiary”. Z całą pewnością formacja oraz spotkania przeniesione zostaną w przestrzeń online, dzięki której przekonamy się, że w dobie intelektualnego zamętu i licznych prób dostosowywania Kościoła do przemijających nurtów myślowych i ideologicznych, warto nie tylko „wierzyć w Kościół”, ale „wierzyć Kościołowi”

Źródło zdjęcia: episkopat.pl

Jako Akcja Katolicka tworzymy wspólnotę, która razem kroczy do domu Ojca. Nasze kroczenie, a w zasadzie wkroczenie w nowy rok liturgiczny rozpoczęliśmy celebracją uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Jasnej Górze. W tym miejscu również spotkamy się za rok. Ważne wówczas będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, jak przez rok wyznawałem wiarę w Kościół św. Co wówczas powiem wskazującej nam Chrystusa Czarnej Madonnie 26 listopada 2023 r.?

Niech pierwszemu tygodniowi adwentu oraz studium z zakresu eklezjologii towarzyszą nam słowa, które wypowiedział prezes Akcji Katolickiej w São Paulo Plinio Corrêa de Oliveira: „Nie ma bowiem dla mnie większego celu, jak służyć sprawie katolicyzmu w tych dniach pełnych niepewności”.

Dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jubileusz Klubu Seniora
Next post Po 4 latach batalii Komisja odwoławcza uchyliła orzeczenie skazujące prof. Ewę Budzyńską