Słowo arcybiskupa metropolity częstochowskiego z racji śmierci papieża emeryta Benedykta XVI

Read Time:2 Minute, 19 Second
Benedict XVI- commons.wikimedia.org

W ostatnim dniu minionego już Roku Pańskiego 2022 otrzymaliśmy smutną wieść o śmierci papieża emeryta Benedykta XVI. Z bólem przyjmujemy informację o odejściu do Domu Ojca tego, który w latach 2005-13 kierował Kościołem Chrystusowym jako 265. następca św. Piotra Apostoła, a od czasu swego ustąpienia z urzędu Biskupa Rzymu, w odsunięciu od świata swe modlitwy i cierpienia ofiarował w intencjach Kościoła i Ojca Świętego Franciszka.

W duchu wdzięczności już 31 grudnia, w dniu śmierci, i 1 stycznia nowego roku modliliśmy się za śp. papieża emeryta Benedykta XVI w bazylice archikatedralnej w Częstochowie oraz w Kaplicy Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Nasze wspólne dziękczynienie Kościoła częstochowskiego za życie i posługę papieża emeryta Benedykta XVI i modlitwa o łaskę życia wiecznego dla niego będą mieć miejsce w dniu pogrzebu, czyli 5 stycznia br. o godz. 18 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Modlitwie tej będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Ja zaś będę tego dnia reprezentował archidiecezję częstochowską podczas uroczystości pogrzebowych w Watykanie, duchowo łącząc się z wiernymi zgromadzonymi w naszej archikatedrze. Kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych zapraszam do udziału w tej modlitwie wiary, nadziei i miłości Kościoła częstochowskiego.

Wszystkich kapłanów naszej archidiecezji proszę, by w duchu miłości i wdzięczności odprawili za zmarłego papieża emeryta trzy Msze św. Tym, którzy z racji przyjętych już zobowiązań lub porządku liturgii parafialnej musieliby odprawić tego samego dnia drugą Mszę św., udzielam na mocy kan. 905 § 2 KPK prawa binacji, które ma zastosowanie wyłącznie dla wypełnienia tego obowiązku.

Stosowanie do komunikatu przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, na okoliczność sprawowania Mszy św. w intencji zmarłego emerytowanego Biskupa Rzymu Benedykta XVI, należy skorzystać (o ile pozwala na to kalendarz liturgiczny) z formularza mszalnego Za zmarłego papieża (n. 15-17, Mszał rzymski, s. 221’-223’). Antyfony należy zaczerpnąć z formularza Za zmarłych oraz zastosować Prefację o zmarłych (n. 86-90). Liturgię sprawujemy w szatach koloru fioletowego, choć tradycja Kościoła i praktyka rzymska dają przywilej sprawowania tej liturgii w kolorze czerwonym.

W duchu wiary i chrześcijańskiej nadziei módlmy się za zmarłego papieża emeryta Benedykta XVI, „pokornego pracownika Winnicy Pańskiej”, aby Ten, który powierzył mu troskę o swój Kościół, przyjął go do radości nieba:

Wszechmogący i wierny Boże, Ty sprawiedliwie nagradzasz robotników Twojej winnicy, Ty ustanowiłeś następcą świętego Piotra i pasterzem całego Kościoła Twojego sługę, naszego papieża emeryta Benedykta, spraw, aby w wieczności radował się owocami Twojej łaski i miłosierdzia, których wiernym szafarzem był na ziemi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech przez Boże Miłosierdzie odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

✠ Wacław Depo

arcybiskup metropolita częstochowski

Źródło: archiczest.pl

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Benedykt XVI – Obrońca Wiary
Next post Demoralizujące przedstawienie w szkole – „Nasz Dziennik” o pseudo jasełkach w gdańskiej placówce oświatowej