Pożegnaliśmy Ojca Świętego Benedykta XVI

Read Time:2 Minute, 19 Second

Dziś, 5 stycznia w Watykanie, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. Trumne z ciałem Benedykta XVI wyniesiono przed Bazylikę św. Piotra. rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe papieża seniora. Za zmarłego papieża odmawiano modlitwę różańcową, a o godz. 9.30 rozpoczęła się celebracja Msza św. pogrzebowej, której przewodniczył papież Franciszek. W Eucharystii uczestniczyło około 100 tysięcy osób, wśród nich przywódcy z ponad 30 krajów, 120 kardynałów, ponad 400 biskupów oraz 3700 kapłanów z całego świata.

Po Mszy św. pogrzebowej Benedykta XVI, trumnę z ciałem zmarłego papieża złożono w grobie w Grotach Watykańskich. Papież Benedykt spoczywa w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 pochowany był św. Jan Paweł II.

„Służalczość pochlebców, tych, którzy unikają i obawiają się wszelkiego starcia, którzy cenią nade wszystko święty spokój, nie jest prawdziwym posłuszeństwem. To, czego Kościół dzisiaj potrzebuje, tak jak zresztą zawsze potrzebował, to nie pochlebcy pomagający zachować święty spokój, ale ludzie gotowi stanąć twarzą w twarz wobec każdego nieporozumienia i ataku, które może sprowokować ich postawa, jednym słowem ludzi, którzy bardziej kochają Kościół niż wygodne i bezkonfliktowe życie”.

BENEDYK xvi

W swoich rozważaniach w trakcie homilii pogrzebowej Franciszek nawiązał do słów, które wypowiedział konający na Krzyżu Chrystus: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46). Papież wyartykułował, że stanowiły one wykładnię potwierdzającą to, co charakteryzowało całe życie Chrystusa, które było nieustannym powierzaniem się w ręce swojego Ojca. „Były to ręce przebaczenia i współczucia, uzdrowienia i miłosierdzia, namaszczenia i błogosławieństwa, które skłoniły Go, by oddał się również w ręce swoich braci. Te zranione ręce wychodzą na spotkanie i nie przestają się ofiarowywać, abyśmy poznali miłość, jaką Bóg ma ku nam” – zaznaczył papież Franciszek.

Na zakończenie homilii Franciszek powiedział: „Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!” Wierni świeccy uczestniczący we Mszy św. pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI rozpostarli na placu Świętego Piotra transparent z napisem „Santo subito”.

Kardynał Gerhard Müller wspominając Benedykta XVI zwraca uwagę, że zmarły papież senior nie tylko stworzył nową sumę teologiczną, ale był również wielkim myślicielem i intelektualistą. „Całe swoje życie poświęcił syntezie wiary i rozumu. Na tym polega jego wielkie znaczenie dla Kościoła, bo pokazuje, że wiara chrześcijańska to nie jakiś sentymentalizm, wspomnienia z dzieciństwa. Wiara może dać odpowiedź na wielkie wyzwania egzystencjalne ludzkiego życia. To jest największe dziedzictwo Benedykta XVI” – stwierdził niemiecki purpurat. Dodał przy tym, że „Benedykt XVI rzeczywiście może być postrzegany jako doktor Kościoła, może prowadzić nas do życia chrześcijańskiego“.

Kardynał Gerhard Müller – wieloletni współpracownik zmarłego papieża Benedykta XVI i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary – w wywiadzie dla Radia Watykańskiego powiedział również: „Benedykt XVI jest bez wątpienia Doktorem Kościoła, ale formalne nadanie mu tego tytułu będzie długim procesem i nastąpi dopiero po jego kanonizacji”.

Krzysztof Król

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Erę heroicznego katolicyzmu uważam za otwartą
Next post Ojcze Święty – będziemy Cię zawsze pamiętać jako współpracownika prawdy