„Pascendi Dominici gregis” – obowiązkowa lektura na lutowe wieczory

Read Time:1 Minute, 21 Second

Ogłoszona 8 września 1907 r. przez papieża Piusa X encyklika „Pascendi Dominici gregis”, to z pewnością doskonała lektura nie tylko dla wolontariusza Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Ojciec Święty nie tylko doskonale opisał, ale również rewelacyjnie zdemaskował. Dodatkowo Pius X błędną doktrynę modernistów, nazwał –zbiorem wszelkich herezji. Do najbardziej niebezpiecznych zasad modernistów św. Pius X zaliczył: immanentyzm życiowy, religię rozumianą jako owoc przyrody, ewolucję dogmatów, doświadczenie religijne, negowanie Tradycji, agnostycyzm, ewolucjonizm, a także chęć przeprowadzenia rewolucyjnych reform we wszystkich dziedzinach życia Kościoła.

Zwolenników błędów modernistycznych, jak stwierdza papież –Należy dziś szukać nie już wśród otwartych wrogów Kościoła, ale w samym Kościele: ukrywają się oni – że tak powiemy – w samym wnętrzu Kościoła; stąd też mogą być bardziej szkodliwi, bo są mniej dostrzegalni. Dlatego Ojciec Święty stwierdza, że w encyklice będzie mówić, – O wielu z liczby katolików świeckich, oraz – co jest boleśniejsze – o wielu z grona samych kapłanów, którzy wiedzeni pozorną miłością Kościoła, pozbawieni silnej podstawy filozoficznej i teologicznej, przepojeni natomiast do gruntu zatrutymi doktrynami, głoszonymi przez wrogów Kościoła.

Na zakończenie encykliki Pius X daje nam środki zaradcze przeciwko błędom opisanym w encyklice. Pośród wielu wytycznych znalazło się m.in.: wykładanie filozofii św. Tomasza z Akwinu we wszystkich seminariach duchownych oraz niepowierzaniu nauczania modernistom i zwolnienia z urzędu tych, którzy sieją zamęt poprzez nauczanie modernizmu.

W dokumencie z początku dwudziestego wieku poświęconego tematyce modernizmu znajdziemy z pewnością wiele odniesień do aktualnych nurtów drenujących Kościół. Niech naszemu weekendowemu czytaniu towarzyszy troska papieża Piusa X, który w zakończeniu encykliki pisał: –Oby z Wami była moc Jezusa Chrystusa, twórcy i mistrza naszej wiary; aby Was wspomogła swą modlitwą Niepokalana Dziewica, gubicielka wszelkich herezji! 

Artur Dąbrowski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Apel Akcji Katolickiej w Polsce do rodziców dzieci i młodzieży wobec narastających zagrożeń
Next post Światowy Dzień Radia – Pamiętaj o modlitwie za tych, którzy 24 godz. na dobę przypominają nam o Bogu