Seniorki z Brudzic zorganizowały fantastyczną pierzawkę

Read Time:2 Minute, 37 Second

W dawnych czasach, zgodnie z tradycją, w czasie zimowych wieczorów kobiety zamężne, panny, dzieci oraz mieszkańcy wiosek spotykali się wspólnie na darciu pierza, które określano terminem: wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki. Zajęcie to polegało na oddzieraniu z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin. Żmudnej pracy kobiet, która absorbowała dużo czasu i cierpliwości, towarzyszyło śpiewanie piosenek oraz wspólna integracja. Sam zwyczaj darcia pierza zanikł w połowie lat 70. XX wieku. Mimo wszystko w wielu miejscowościach powraca się do tradycji tradycji wyskubka.

Tradycję wspólnej integracji wiejskiej społeczności w ramach pierzawki kultywuje się w Brudzicach wsi położonej w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Lgota Wielka. W miejscowości liczącej 800 mieszkańców wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Lgota Wielka. W liczących około 800 mieszkańców Brudzicach aktywnie zaangażowana w pracę z osobami 60+ Pani Bożena Musiał – przewodnicząca Koła Seniora, przy wsparciu i zaangażowaniu wójta gminy Lgota Wielka – Jerzego Kotlewskiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Jarosława Bujacza, zorganizowała 10 Gminną Pierzawkę integrującą pokolenia mieszkańców gminy Lgota Wielka.

W gronie zaproszonych gości w tym roku, poza przedstawicielami władz samorządowych znaleźli się poseł na Sejm RP – Anna Milczanowska oraz prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej – dr Artur Dąbrowski, prezes OSP Marek Pasak, radny Sylwester Duda, prezes stowarzyszenia „Razem” z Kolonii Lgota Wielka Leszek Szczepanik, sołtys Sołectwa Brudzice Zenona Załóg, przewodnicząca KGW Katarzyna Stępień, przewodniczącego Koła Seniora z Gomunic Jana Kowalskiego. Licznie reprezentowane były również seniorzy z sołectw z gminy Lgota Wielka oraz seniorzy i mieszkańcy Brudzic.

Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęto darcie pierza (pierzawkę). Zgromadzone na spotkaniu w Brudzicach osoby pośród śpiewów rozpoczęły skubanie pierza. Między śpiewami opowiadano dowcipy i dzielono się wieloma cennymi wspomnieniami. Po godzinie wspólnego śpiewania i darcia pierza przeplatanych licznymi dowcipami rozpoczęto spotkanie integracyjne. Jak zaznacza stała uczestniczka Ogólnopolskich Pielgrzymek Seniorów na Jasną Górę Pani Bożena Musiał: -„W tym roku darliśmy pióra na poduszeczkę dla malutkiej dziewczynki”. Pierwszemu dziecku urodzonemu w 2023 r. w naszej Gminie – maleńkiej Nadii Góreckiej”. Pani Bożena Musiał dodała przy tym, że: -„Rodzicom, Dziadkom i przede wszystkim małej Nadii, życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia i szczęścia w dalszym życiu”. Słowa uznania i gratulacje dla rodziców skierowali wójt gminy – Jerzy Kotlewski oraz poseł Anna Milczanowska.

Po przemówieniach przyszedł czas na wspólny posiłek oraz tańce. Uczestnicy spotkania w trakcie obiadu mieli okazję nie tylko do przeprowadzenia licznych rozmów, ale przede wszystkim nawiązania nowych relacji. Dużym uznaniem cieszyła się przygotowana potańcówka. Kolejny spojrzało się na parkiet, to za każdym razem okazywało się, że „królują” na nim seniorki, które w rytm przebojów swojej młodości animowały tańce. Kolejny raz okazało się, że kiedy obserwuje się roztańczonych seniorów, to widać jak na dłoni, że nie tylko w ich życiu uzewnętrznia się prawda wyartykułowana przez o. Leona Knabita, który często powtarza nam, że „młodość to stan ducha”.

Obchodzona w Brudzicach 10 Gminna Pierzawka, którą zorganizowało Koło Seniora jest dowodem na to, że wspólna integracja pokoleń w małej, czy dużej społeczności, posiada kluczowe znaczenie dla integracji międzypokoleniowej, w którą angażują się seniorzy. Z całą pewnością warto na takich wydarzeniach być i propagować je, ponieważ one przekonują o tym, że dialog międzypokoleniowy w naszych małych ojczyznach jest żywy, a kultywowanie tradycji ma się bardzo dobrze.

Katarzyna Dąbrowska

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Życie i Rodzina – zagrożenia i nadzieje” – Rozmowy niedokończone w Radio Maryja cz. 2
Next post „Tę piosenkę tę jedyną, śpiewam dla ciebie dziewczyno”. Wspominamy Danutę Szaflarską