Kolejny akt profanacji w Częstochowie

Read Time:1 Minute, 13 Second

Jak poinformowały Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa na Facebooku,

w nocy z 13 na 14 kwietnia nieznani sprawcy dopuścili się dewastacji jednej z kapliczek na Drodze Krwi Chrystusa w „Miasteczku Krwi Chrystusa” w Częstochowie.

Jak zapowiedziały siostry pierwsze w tym roku nabożeństwo „dróżek” ofiarowane będzie w intencji przebłagalnej „za zdewastowanie kapliczki upamiętniającej przelanie Krwi Jezusa przy ukrzyżowaniu”. „Pragniemy z serca przebaczyć sprawcom i modlimy się za nich – naszych pogubionych braci, za których Jezus przelał Krew” – napisały Misjonarki Krwi Chrystusa.

Art. 196. KK tzw. Obraza uczuć religijnych stwierdza: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Zgodnie z opinią różnych środowisk zajmujących się doktryną prawa karnego, przestępstwo określone w art. 196 k.k. może być popełnione jedynie umyślnie, tzn. z zamiarem popełnienia czynu zabronionego, który może być bezpośredni. W tym kontekście mówi się, że sprawca „chce” popełnienia czynu zabronionego) lub ewentualny sprawca „godzi się” na popełnienie czynu zabronionego.

Jednym z możliwych sposobów obrażenia uczuć religijnych w art. 196 k.k., jest znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych – „Miejsce, które w szczególny sposób przystosowane jest do sprawowania kultu i innych czynności religijnych dla szerokiego kręgu osób”.

W pierwszej kolejności miejscami tymi są świątynie, domy modlitewne (kościoły, cerkwie, kaplice, synagogi, zbory, sale zgromadzeń oraz meczety). Zaliczają się do nich również cmentarze, a takie elementy krajobrazu, w których funkcjonują kapliczki, krzyże i figury.

Artur Dąbrowski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wyślij skargę na audycję TVN24
Next post „Na nas spoczywa dzisiaj wielkie dzieło głoszenia obolałej ludzkości współczesnej niezmierzonych bogactw Bożego miłosierdzia” abp Marek Jędraszewski