103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Read Time:1 Minute, 58 Second


18 maja 1920 r. w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła, prezbiter, biskup, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, papież Jan Paweł II. Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła otrzymał w 1946 r.. Po święceniach wyjechał do Belgii i Francji, w celu prowadzenia działalności duszpasterskiej pośród Polaków na emigracji. Po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici oraz Krakowie.

Karol Wojtyła tonie tylko kapłan, ale również poeta, aktor, filozof oraz pedagog. Jednym z pierwszych utworów literackich Karola  Wojtyły był, powstały w czasach okupacji, poemat „Kamień i bezmiar”. Przyszły papież uczył się wówczas na kursach konspiracyjnych i pracował jako robotnik w kamieniołomach. Współorganizował w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny, w którym był aktorem i reżyserem. W latach 1945-51 napisał sztukę teatralną „Brat naszego Boga”.

W drugiej połowie lat 40. wykładał w Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Studiował filozofię we Włoszech, Belgii i Francji. Był także wykładowcą katolickiej etyki społecznej w latach 1953-54 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku, już jako papież Jan Paweł II, przekształcił Wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie.

W 1958 został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 – kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, był członkiem Rady Stałego Sekretariatu światowego Synodu Biskupów. Nominowany przez papieża Pawła VI na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. Na nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów w 1969 roku przedstawił projekt dokumentu „II Nadzwyczajny Synod Biskupów o sobie”. W 1976 roku na specjalne zaproszenie papieża prowadził w Watykanie doroczne rekolekcje, wydane potem w książce „Znak, któremu sprzeciwiać się będą”.

16 października 1978 zgromadzeni na Palcu św. Piotra dziennikarze i wierni kolejny już dzień wyczekiwali na decyzję konklawe. Wszyscy z niecierpliwością spoglądali w stronę Kaplicy Sykstyńskiej. I nagle nad kaplicą pojawił się biały dym – znak, że decyzja o wyborze następcy św. Piotra zapadła. Chwilę później z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: „Habemus papam!”. Mało kto przypuszczał wtedy, że nowym papieżem został Polak – metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła. 22 października 1978 roku Karol Wojtyła już jako papież Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat.

Całe przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. To przesłanie niósł Kościołowi i światu przez cały pontyfikat. Dokładnie do dnia 2 kwietnia 2005 r., kiedy to odszedł do domu Ojca. W sześć lat później Jan Paweł II został beatyfikowany. Następnie ogłoszony świętym w kwietniu 2014 roku.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zapraszamy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Akcji Katolickiej na Jasną Górę
Next post „Świat odzyska swój prawdziwy sens, jeśli zostanie uporządkowany, jeśli każda rzecz będzie na swoim miejscu”