„Nie lękaj się przepaści, wichrów i burz” – przetrwasz jeszcze wiele kryzysów

Read Time:1 Minute, 51 Second

W dobie mówienia o różnego rodzaju kryzysach, dobrze będzie zwrócić uwagę na przesłanie dwóch myślicieli. Pierwszym z nich jest Plinio Correa de Oliveira. Drugim natomiast Martin Buber. Brazylijski intelektualista Plinio Correa de Oliveira, mówi wprost, że źródło współczesnych kryzysów znajduje się w najgłębszych pokładach ludzkiego wnętrza.

Antidotum na taki stan rzeczy proponuje nam Martin Buber. Zachęca nas do spojrzenia we własne wnętrze i poprzez przykład rabbiego Jehudy Cwi ze Stratyna, pyta nas jak z jakiej głębi pokładów naszego ducha wydobywam wartości, które są wyryte w sercu.

Plinio Correa de Oliveira, w swej diagnozie mówi do nas tak: „Kryzysy wstrząsające dziś światem – kryzys państwa, rodziny, gospodarki, kultury, itd. – nie są niczym innym jak tylko różnorakimi aspektami jednego fundamentalnego kryzysu, którego polem działania jest sam człowiek. Innymi słowy, te kryzysy mają swoje korzenie w najgłębszych problemach duszy, skąd rozciągają się na całą osobowość współczesnego człowieka i wszystkie jego działania” – Plinio Correa de Oliveira „Po śmierci rabbiego Uriego ze Strzelisk rabbi z Kalewa zapytał jego ucznia, rabbiego Jehudę Cwi ze Stratyna, czego się nauczył od swojego mistrza. Rabbi Jehuda odpowiedział: Nauki mojego mistrza są jak manna, którą się spożywa i która w człowieku zostaje. Lecz gdy rabbi z Kalewa wciąż domagał się wyraźnej odpowiedzi, rabbi Jehuda rozdarł koszulę na piersi i zawołał: Zajrzyj do mojego serca! Tam są wyryte nauki mojego mistrza!”

Natomiast Martin Buber: „Po śmierci rabbiego Uriego ze Strzelisk rabbi z Kalewa zapytał jego ucznia, rabbiego Jehudę Cwi ze Stratyna, czego się nauczył od swojego mistrza. Rabbi Jehuda odpowiedział: Nauki mojego mistrza są jak manna, którą się spożywa i która w człowieku zostaje. Lecz gdy rabbi z Kalewa wciąż domagał się wyraźnej odpowiedzi, rabbi Jehuda rozdarł koszulę na piersi i zawołał: Zajrzyj do mojego serca! Tam są wyryte nauki mojego mistrza!”

Kryzysy były, są i będą. Najważniejsze to wsłuchać się w głos swojego sumienia, wyjść do drugiego człowieka i przestać żyć na powierzchni i zacząć się wzbijać ku górze. W końcu: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny”. Tego nas uczył kardynał Stefan Wyszyński.

Artur Dąbrowski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Tęczowy ekumenizm z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii Bifobii i Transfobii.
Next post „Gdy człowiek nie wie, co zrobić, sumienie mówi mu tylko jedno: szukaj”