Przemienienie Pańskie – tajemnica góry Tabor

Read Time:1 Minute, 53 Second

Zapis Ewangelii mówi nam o tajemnicy wybrania i ukazania chwały Jezusa Chrystusa. Tekst biblijny zaprowadza nas wraz z Chrystusem, Piotrem, Jakubem i Janem na górę Tabor. To właśnie tam Chrystus przemienia się wobec swoich Apostołów. Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe. Apostołowie byli zachwyceni, choć poznali jedynie niewielki odblask wiecznej chwały Ojca, w której po swoim zmartwychwstaniu zasiadł Jezus.

Zgłębiając tajemnicę Taboru, wychodzimy poza granicę samozadowolenia wyrażonego w słowach: „Mistrzu, jak dobrze, że tu jesteśmy”. Dziś „wstając z kanapy” zaczynamy rozumieć, że warunkiem autentycznej przemiany jest to, byśmy już teraz pamiętali o tym, co dla nas przygotował Bóg. On chce byśmy karmili się Jego Słowem, Ciałem oraz kochali Kościół, nie według różnorodnych mód i trendów, ale zgodnie z wolą Chrystusa.

Pan Jezus chce również, abyśmy nie tylko ufnie i wytrwale się do Niego modlili, ale byśmy służyli bliźnim, rozwijając w sobie cnoty, które zaszczepimy w życiu społecznym, rodzinnym i naszym miejscu pracy. Z całą pewnością, w pracy apostolskiej, taka forma dążenia do przemiany będzie adekwatną odpowiedzią na zachętę św. Pawła zawartą w słowach: „Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu” (Rz 12, 2).

W relacji ewangelistów Łukasza, Marka i Mateusza Jezus wziął ze sobą apostołów Piotra, Jakuba i Jana na górę wysoką. Tam też przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło (Mt 17, 2). Obok Niego widoczne były ważne starotestamentalne postaci Mojżesz i Eliasz. Nade wszystko w momencie wizji ze świetlanego obłoku przemawiał głos Ojca: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! (Mt 17, 5). To wydarzenie przekonuje nas o tym, że jedynie Jezus Chrystusem jest Synem Bożym. Jego też kontemplujemy jaśniejącego blaskiem chwały w Eucharystii.

Warto przypomnieć w tym miejscu słowa św. Pawła VI, który w rozważaniu na „Anioł Pański”, napisał: Przemienienie Pańskie rzuca mocne światło na nasze codzienne życie i kieruje nasze myśli ku nieśmiertelnemu przeznaczeniu, którego zapowiedź kryje się w tym wydarzeniu.

Niech Przemienienie Pańskie objawia się w naszym codziennym życiu blaskiem prawdy i miłości czerpanej z Eucharystii i rzuca jasne mocne światło na wszystkie sfery naszego życia. W taki sposób tym, którzy obiecują nam raj na ziemi, będziemy przypominać o tym, że nasza egzystencja zmierza ku nieśmiertelnemu przeznaczeniu w niebie.

Ks. Radosław Rychlik, asystent DIAK

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Nie pozwólmy na bluźniercze akty” – prezes DIAK dla „Naszego Dziennika”
Next post “Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci”