Spotkanie z prezesem DIAK w Łodzi

Read Time:2 Minute, 45 Second

W sobotę 9. września 2023r. dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej o godz. 16:00 w parafii św. Anny w Łodzi o godz. 16:00 wygłosił referat: „Obowiązki chrześcijan jako obywateli”. prelekcji wysłuchali członkowie AK oraz słuchacze Radia Maryja.

W swoim wykładzie dr Dąbrowski zwrócił uwagę na fakt, że już Leon XIII w encyklice „Sapientia christianie”, zwracał uwagę na to, że tam, gdzie obyczaje i urządzenia przestały być chrześcijańskim, tam zachwiały się wszystkie podstawy wszelkiego porządku społecznego. Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej przypomniał słuchaczom, że zgodnie z nauką społeczną Kościoła, społeczeństwo nie jest samo w sobie celem i ostatecznym kresem, a sam człowiek nie jest stworzony wyłącznie dla społeczeństwa.

„W naszych czasach, podobnie jak w czasach Leona XIII, podejrzliwe i z góry skazane na banicję wydaje się wszystko to, co wywodzi się z katolicyzmu”, stwierdził dr Dąbrowski. „Naszym kluczowym obowiązkiem jest poszukiwanie odpowiednich środków zaradczych tam, gdzie one istnieją. Są nimi: zapatrywania, odpowiadające naukom chrześcijaństwa i życie według zasad chrześcijaństwa, tak dla jednostek, jak dla ogółu”.  

Odnosząc się do kwestii ordynacji wyborczej, prezes DIAK, zwrócił uwagę na fakt odpowiedniego wskazania kandydata godnego zaufania. „Nie może to być osoba, która w celu uzyskania wsparcia elektoratu katolickiego, raz na cztery lata zawita w progach kościelnych wspierając ochronę życia, przy jednoczesnym opowiadaniu się za aborcją” – stwierdził dr Dąbrowski. „Przewertujmy strony sejmowe dotyczące głosowania na temat ochrony życia, przez posłów bywających na Jasnej Górze, na spotkaniach z ruchami katolickimi. Gwarantuję, że na wielu twarzach zarysuje się zdumienie” – mów Artur Dąbrowski.

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani ze sposobem głosowania, wskazaniem na liście kandydata, który mniej mówi o Bogu, Kościele, wartościach katolickich, a bardziej wciela je w życie swoją ustawą. Inaczej mamy do czynienia z postawą faryzejską. Miejmy świadomość tego, że każdy z nas stanie przed obliczem Pana i zda sprawę ze swojego życia. „Nie wejdziemy do nieba w cudzym przebraniu, stwierdził prezes Dąbrowski.

Żywimy nadzieje, że wyłożone w Łodzi kwestie nauki społecznej Kościoła dotyczącej właściwego zainwestowania nadziei, przyczynią się do budowania cywilizacji miłości. „Z powodu coraz bardziej ostrzejszych ataków na Kościół, powinniśmy jednoczyć się promując wartości katolickie. Dziś, podobnie jak w czas Leona XIII, nieprzyjaciele Kościoła nie ustają w walce. Dlatego „Ani My ani Wy nie możemy reagować milczeniem lub obojętnością”.

Dr Dąbrowskiej przybliżył również aspekty głosowania według koncepcji katolickiej. Udzielił wielu cennych wskazówek związanych z oddaniem ważnego głosu w wyborach. Podkreślał przed tym, że w kwestii oddania ważnego głosu, radząc się własnego sumienia, odwołując się do społecznej nauki Kościoła, należy podjąć właściwą decyzję. „Poznaliście państwa strony internetowe, na których widnieją zapisy głosowania posłów odwołujących się do wartości chrześcijańskich w kwestii istotnych spraw dla katolicyzmu i naszej ojczyzny”, powiedział Dąbrowski. „Nie wierzmy słowom. Spójrzmy na czyny, fakty. Nie możemy wspierać w takich osób, które jedynie mówią o wartościach chrześcijańskich, które „ogrzewają się przy sutannie”, pojawiając się na Mszach św., czy nabożeństwach, tylko po to, by ludzie ich widzieli i mieli poczucie, że są katolikami z wyboru i przekonania. A jak głosują w sprawach ochrony życia? Zgodnie z nauczaniem Kościoła?”, mówił prezes częstochowskiego DIAK-u.

Atmosfera podczas spotkania była na tyle gorąca, że wykład mający trwać 40 minut, trwał godzinę i trzydzieści minut. A sama debata i zadawanie pytań do prelegenta tyle samo czasu. Po zakończeniu spotkania dr Artur Dąbrowski był do dyspozycji słuchaczy podczas spotkania, które przeniosło się do parafialnej kawiarenki.

Krzysztof „Broń Królowej”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Modlimy się za ks. Radosława w dniu imienin
Next post Czy Kościół nie płaci podatków jak twierdzi KO i Lewica?