Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce….

Read Time:5 Minute, 22 Second

Święty Michał Archanioł mocą swojego imienia głosi wszędzie chwałę i objawia moc Boga. Samo imię Michał znaczy „Któż jak Bóg!” W tradycji katolickiej uchodzi za pierwszego i najważniejszego wśród aniołów. Pismo Święte Starego Testamentu określa Michała Archanioła „księciem anielskim” (Dn 10, 13.21) czy też „wielkim księciem” (Dn 12, 1).

„Kult św. Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowych Włoszech, gdzie objawił się św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół”. Z biegiem czasu imię Michała Archanioła przeniknęło do liturgii mszału św. Piusa V. Czcicielem św. Michała Archanioła był papież św. Grzegorz Wielki. Papież miał objawienie św. Michała Archanioła podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła w Rzymie, w efekcie epidemia dżuma ustała. W diecezji Avranches, we Francji, od X wieku obchodzono rocznicę pojawienia się św. Michała na Mont-Saint-Michel.

Kościół oddaje cześć św. Michałowi Archaniołowi w dniu 29 września. Po reformie liturgicznej kalendarza rzymskiego, w tym dniu Kościół dołączył do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela. Św. „Michał Archanioł czczony jest jako Patron Kościoła świętego; opiekun chroniący przed wszelkimi złymi duchami; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi”. Na uwagę zasługuje wydarzenie z 1886 roku, kiedy to papież Leon XIII ułożył specjalną modlitwę – inwokację do św. Michała Archanioła. Ojciec Święty uczynił to pod wpływem przerażającej wizji, której doznał.

Nie znamy dokładnie szczegółów dotyczącej widzenia, którego doświadczył Leon XIII. Jedno jednak jest pewne. Ojciec Święty po tym mistycznym wydarzeniu 29 lipca 1886 r. ułożył modlitwę d Świetego Michała Archanioła i polecił Sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich Ordynariuszy, aby kapłani odmawiali ją z wiernymi, w pozycji klęczącej, po każdej tzw. cichej Mszy św., cichej. „Inwokację do św. Michała Archanioła poprzedzały modlitwy do Matki Bożej” (Decreta Liturgica, 1886, f. 44A, Archiwum Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ex Archiwum Kongregacji Obrzędów).

Przypomnijmy, że to za pontyfikatu papieża Leona XIII masoneria wzmocniła swoje ataki na Kościół katolicki. W 1884 r. papież wydał encyklikę „Humanum genus”, w której zdemaskował założenia masonów oraz ich plany i działania. W dwa lata po ogłoszenia dokumentu Leon XIII pod wpływem przerażającej wizji demonów osaczających Wieczne Miasto napisał modlitwę do św. Michała Archanioła.

Włoski miesięcznik „Madre di Dio” (n. 2, luty, 1984, s. 4), zawiera artykuł „La visione diabolica di Leone XIII” („Widzenie diabelskie Leona XIII”), zawiera fragment artykułu o. Domenico Pechenino, który zamieścił w „Ephemerides Liturgicae” (rok 1955, ss. 58-59), gdzie pisze o widzeniu, którego doświadczył Leon XIII. Czytamy tam: „Nie pamiętam dokładnie roku. Pewnego rana wielki papież Leon XIII odprawił swoją Mszę św, i uczestniczył w drugiej, w ramach dziękczynienia, jak to miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zobaczono, że energicznie podniósł on głowę, potem utkwił mocno wzrok w czymś nad głową celebransa. Patrzył nieruchomo, bez poruszania powiekami, ale z uczuciem strachu i zdziwienia, zmieniając kolor i rysy twarzy. Coś niezwykłego, wielkiego, działo się w nim… Wreszcie, jakby wracając do siebie, czyniąc lekki, ale energiczny ruch ręką, wstał. Udał się do swojej Biblioteki Prywatnej. Jego najbliżsi współpracownicy udali się za nim z pośpiechem i niepokojem. Zapytali go delikatnie: „Czy Ojciec Święty nie czuje się dobrze? Czy potrzebuje czegoś?” Odpowiedział: „Nic, nic”, i zamknął się w pokoju. Po upływie pół godziny kazał wezwać Sekretarza Kongregacji Obrzędów, wręczył mu kartkę papieru, i polecił mu wydrukować napisany na niej tekst i rozesłać go do wszystkich Ordynariuszy świata.

Co ta kartka zawierała? Była na niej spisana modlitwa, którą odmawia się obecnie w wielu kościołach po zakończeniu Mszy św., razem z wiernymi. Ta żarliwa prośba skierowana do „Księcia wojsk niebieskich”, zawiera prośbę o strącenie do piekła szatana i wszystkich duchów złych. Co więcej, Ojciec Święty zarządził, aby niniejszą modlitwę odmawiano klęcząc. Kardynał Nasalli Rocca w Liście Pasterskim na Wielki Post w 1946r. napisał: „Leon XIII osobiście napisał tę modlitwę. Słowa „które krążą po świecie” (złe duchy) mają wyjaśnienie historyczne, które wiele razy powtarzał mi sekretarz osobisty Papieża, ks, prałat Rinałdo Angeli. Leon XIII mial naprawdę widzenie złych duchów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem (Rzymem); z tego jego doświadczenia pochodzi modlitwa, którą chciał, aby byla odmawiana w całym Kościele. Tą modlitwę sam papież odmawiał głosem drżącym i mocnym: słyszałem go wiele razy w bazylice watykańskiej. Nie tylko tę modlitwę napisał, ale napisał także, własnoręcznie, specjalny egzorcyzm”.

Reforma liturgii, którą przyniósł Sobór Watykański II, przyczyniła się do zniesienia modlitwy wprowadzonej do liturgii przez papieża Leona XIII. Po Mszy św. nie odmawiano już modlitwy do św. Michała Archanioła. Warto dziś powracać do praktyki Leona XIII i odmawiać po Mszy św. w modlitwę papieża Leona XIII. Miejmy świadomość, że szatan cały czas działa podstępnie siejąc zwątpienie w sercach ludzi. Po stu latach jakie minęły od ułożenia modlitwy do świętego Michała Archanioła przez Leona XIII św. Jan Paweł II zwrócił się z prośbą powrócenia do modlitwy skierowanej do Księcia Aniołów.

Warto zachęcić członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej do codziennego odmawiania modlitwy do św. Michała Archanioła w intencji Ojca Świętego, Kościoła Świętego oraz synodu. Warto po Mszy św. powrócić do odmawiania modlitwy Leona XIII.

Modlitwy Leona XIII do odmawiania na klęczkach we wszystkich Kościołach na świecie
po Mszy św. cichej kapłan wraz z wiernymi odmawia

  1. Trzy razy: Zdrowaś, Maryjo, a następnie:
  2. Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia, życie słodyczy i nadziejo nasza, witaj! Do Ciebie wołamy, wygnańcy, synowie Ewy. Do Ciebie wzdychamy, jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, Twoje miłosierne oczy na nas zwróć. A Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo.
  3. K. Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko. W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Pana Chrystusowych.

Módlmy się:

Boże, Ucieczko nasza i Mocy, wejrzyj łaskawie na lud do Ciebie wołający, i za wstawiennictwem chwalebnej i Niepokalanej Panny, Bogarodzicy Maryi, z błogosławionym Józefem, Jej Oblubieńcem, i błogosławionymi Apostołami Piotrem i Pawłem i wszystkimi Świętymi – racz miłościwie i łaskawie wysłuchać modlitw, które zanosimy do Ciebie o nawrócenie grzeszników, o wolność i o podwyższenie Świętej Matki, Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dodaje się inwokację:

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

 Ks. Radosław Rychlik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Poradnictwo duchowe
Next post Zapraszamy na porady z zakresy pomocy społecznej