Śpieszmy się kochać ludzi…

Read Time:2 Minute, 15 Second

W najbliższych dniach wchodzić będziemy w szczególny moment naszego doświadczenia wiary. Zarówno uroczystość Wszystkich Świętych, jak i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wraz z następującymi po tych dniach przywilejami odpustowymi, uświadamiamy sobie coraz bardziej pilną potrzebę modlitwy za naszych bliskich zmarłych, żołnierzach walczących o wolną i niepodległą Polskę oraz tych, których od wielu lat brakuje w szeregach Akcji Katolickiej.

Odwiedzając groby osób nam bliskich, dotykamy nie tylko prawdy o tajemnicy świętych obcowania, ale przede wszystkim odkrywamy fakt, że nigdy nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich. Jednak w wymiarze metafizycznym nie myślimy jedynie o przechowywaniu w pamięci wspomnień, o tych, których nie ma już pośród nas. Nasze myśli biegną również w kierunku modlitwy w intencji tych, którzy potrzebują “duchowego oczyszczenia” przebywając w czyśćcu. „Święci w niebie troszczą się o nasze zbawienie, chociaż od nas niczego nie potrzebują”, pisał św. J.M. Vianney. Proboszcz z Ars zwracał również uwagę na to, że – “dusze czyśćcowe, które naszymi modlitwami wspieraliśmy, po wydostaniu się z czyśćca, przez wdzięczność będą o nas pamiętać i nam w zbawieniu dopomagać”.

Niezwykle ważną kwestią w listopadowym czasie stanowi kwestia uzyskania odpustu przez wiernych w Kościele katolickim ma wielowiekową już tradycję. To właśnie listopad, zwłaszcza jego pierwsze dni dają nam okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Warto przypomnieć w tym miejscu, że odpust zupełny jest darowaniem człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych mu za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Dlatego każdy, kto uzyska odpust zupełny dla siebie może uniknąć czyśćca. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych, ten bezpośrednio przyczynia się do ratunku osób w czyśćcu. Dlatego każda Msza św. ma tutaj wartość przeogromną.

Warto w tym miejscu przypomnieć okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną, lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.

2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.

Warunki uzyskania odpustu przedstawiają się następująco:

1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy)
3. Spełnienie trzech warunków:

– spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej
– przyjęcie Komunii Świętej
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Warto wykorzystać w bogactwo Tradycji Kościoła i spieszyć ludziom z pomocą. Zadbajmy o to, aby nigdy w naszym życiu nie wybrzmiały słowa ks. Jana Twardowskiego “Żal, że się za mało kochało, że się myślało o sobie, że się już nie zdążyło że było za późno…”

Ks. Radosław Rychlik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dyniowa rewolucja odduchowionych rodaków
Next post Spojrzenie na reformację