Franciszek odwołał biskupa Stricklanda z urzędu ordynariusza diecezji Tyler

Read Time:3 Minute, 12 Second

Cieszący się niezwykle dużym uznaniem, autorytetem i szacunkiem w środowisku amerykańskich katolików biskup Joseph Strickland, ordynariusz diecezji Tyler, z dniem 11 listopada 2023 r. został odwołany przez papieża Franciszka z powierzonego mu przez Benedykta XVI urzędu. Zaistniała sytuacja spotkała się z brakiem zrozumienia wielu środowisk katolików świeckich w USA. Amerykański laikat z biskupem Stricklandem nie tylko wiązał duże nadzieje na odrodzenie się katolicyzmu w tym kraju, ale widział w dotychczasowym ordynariuszu Tyler bezkompromisowego obrońcę życia, tradycyjnych wartości i gwaranta ustrzeżenia depozytu wiary przed zakusami liberalnych teologów wprowadzających w błąd Ojca świętego. Dla wielu Amerykanów ten niezwykły hierarcha ze względu na swą odwagę i bezkompromisową wierność Tradycji, określany jest przez wiernych Clintem Eastwoodem amerykańskiego duchowieństwa.

Zasadniczą przyczyną odwołania biskupa Stricklanda z urzędu ordynariusza diecezji Tyler, była nieuzasadniona i pozbawiona merytoryczności bezpodstawna krytyka poglądów biskupa, którą przeciwko hierarsze w Rzymie rozpętał papieski doradca – Jezuita o. James Martin. To właśnie ten współpracownik Franciszka jawnie wspierający środowiska lgbtq systematycznie w mediach społecznościowych „podgrzewał” atmosferę w trakcie wizytacji Rzymu w diecezji Tyler w Teksasie. Jezuita sugerował wprost, że wizyta ta stanowić miała reakcję Stolicy Apostolskiej na prowadzoną przez Biskupa Josepha Stricklanda krytykę społeczności lgbtq. Przypadek? Nie sądzę.

Przypomnę jeszcze, że biskup Strickland w skierowanym do wiernych diecezji Tyler liście apostolskim zwrócił uwagę na konieczność bronienia depozytu wiary oraz doktryny Kościoła. „Kościół nie istnieje po to, by redefiniować naukę wiary, ale by zabezpieczać depozyt wiary, który został nam przekazany przez naszego Pana poprzez apostołów, świętych i męczenników” – stwierdził biskup Strickland. Nadmienił w nim również, że: „Wszystkie próby zmiany prawdziwego przesłania Ewangelii trzeba kategorycznie odrzucić jako szkodliwe dla Oblubienicy Chrystusa i jej poszczególnych członków”.

Na kanwie posynodalnej debaty, przedstawionych Franciszkowi kardynalskich dubiów oraz kontrowersyjnej wypowiedzi prefekta Dykasterii Nauki Wiary kard. Victora Manuela Fernandeza, publicznie podważającego dorobek teologiczny św. Jana Pawła, wyłożony w encyklice „Veritatis Splendor”, biskup Strickland postanowił zaprotestować. Stanowcze nie wybrzmiało z ust biskupa Stricklanda wybrzmiało nadzwyczaj mocno wtedy, kiedy kard. Fernandez twierdził, że papieska encyklika „Veritatis splendor” przyczyniła się do „zablokowania rozwoju teologicznego.

Biskup Stricland protestował nie tylko przeciwko umniejszaniu dorobku intelektualnego papieża Polaka, ale publicznie przypominał wiernym, by trwali zawsze przy niezmiennej doktrynie Kościoła oraz prawdach wiary, których Kościół nauczał od wieków. Były ordynariusz Tyler zalecał laikatowi by uważał na „na wszystkie próby głoszenia alternatywnej Ewangelii Jezusa Chrystusa”. Przestrzegał również przed głoszeniem wiary, która dużo mówi na temat dialogu i braterstwa, a zapomina o ojcostwie Boga. W mediach społecznościowych biskup Strickland mówił otwartym tekstem: „Wierzę, że papież Franciszek jest papieżem. Nadszedł jednak czas na to, bym powiedział, że odrzucam jego program podważania depozytu wiary. Idźcie za Jezusem”.

Portal LifeSiteNews.com podkreśla, że działanie Watykanu względem biskupa jest odpowiedzią na jego otwartą krytykę progresywnych działań i liberalnych biskupów w Kościele. „Brak słów. Taka jest dziś nagroda za odważne przeciwstawianie się temu, co nazywam imperium Sodomy. Czym ono jest i w jaki sposób działa – odpowiedzi na to pytanie staram się udzielić w książce, jaką ostatnio wydałem. Piszę tam też o skandalicznej działalności o. Martina i o zwycięstwach ideologii gender, pokazując również jej polityczne i ekonomiczne zaplecze. Gdyby nie ono i gdyby nie postępująca infiltracja Kościoła nigdy nie dochodziłoby do podobnych ekscesów. Biskup Strickland zostałby uhonorowany przez papieża, a katolicy nie musieliby ciągle oglądać kolejnych wystąpień jezuity Martina”.

„Ojciec Święty usunął biskupa Josepha Stricklanda z opieki duszpasterskiej nad diecezją Tyler w Stanach Zjednoczonych i mianował biskupa Joe Vasqueza z Austin administratorem apostolskim tej samej diecezji, czyniąc ją sede vacante” – możemy przeczytać w komunikacie Stolicy Apostolskiej z 11 listopada 2023 r. Papież Franciszek poprosił wcześniej biskupa Stricklanda o rezygnację ze stanowiska. Jednak amerykański hierarcha odrzucił niniejszą prośbę. Jak sam stwierdził, nie mógł zrezygnować z posługi, którą powierzył mu papież Benedykt XVI. Obrony Stricklanda podjął się pomocniczy biskup Astany Atanazy Schneider. To pierwszy wypowiedziany publicznie w obronie biskupa Stricklanda głos w Kościele, który stwierdza, że „Usunięcie biskupa Stricklanda jest rażącą niesprawiedliwością” i wyciszeniem „niewygodnego proroczego głosu w Kościele”. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post W dniu urodzin wspieramy Panią Wiceprezes modlitwą
Next post List przewodniczącego KEP, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka