Przewodniczący KEP apeluje o narodowe pojednanie

Read Time:2 Minute, 12 Second

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował do polityków o narodowe pojednanie. W specjalnym wystosowanym przesłaniu, wydanym w związku z ostatnimi wydarzeniami w naszym  kraju, metropolita poznański zaznaczył, „że wspólna troska o losy Ojczyzny powinna być ważniejsza od wszystkiego, co nas dzieli”. Zachęcamy do zapoznania się z przesłaniem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w związku z wydarzeniami w naszej Ojczyźnie  23 grudnia 2023 roku

Publikujemy pełny tekst Słowa:

 Słowo abp. Stanisława Gądeckiego
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z wydarzeniami w naszej Ojczyźnie

 23 grudnia 2023 roku

Z wielkim niepokojem patrzę na ostatnie wydarzenia w naszej Ojczyźnie i w jej otoczeniu. Żyjemy dziś w bardzo trudnych okolicznościach. Wojna na Wschodzie, a na Zachodzie dążenie Unii Europejskiej do przekształcenia się w jedno państwo sprawiają, że narodowe pojednanie nabiera szczególnej wagi. Możemy sprostać tym wyzwaniom jedynie wówczas, gdy wspólna troska o losy Ojczyzny stanie się dla nas ważniejsza od wszystkiego, co nas dzieli.

W szczególności wymaga to powrotu do zapisanej w Konstytucji RP zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2). „Rządy, które przestrzegają zasad praworządności – mówił św. Jan Paweł II do przedstawicieli Komisji Europejskiej i Trybunału Praw Człowieka – akceptują w istocie ograniczenie swej władzy i strefy wpływów” (8.10.1988). Ponieważ ludzie mają skłonność do nadużywania władzy, w demokratycznym państwie prawnym konieczny jest podział władz i ich równoważenie się. Chodzi o to, aby jedna partia czy koalicja polityczna nie sprawowała pełni władzy w państwie – jak dzieje się w ustroju totalitarnym – lecz aby niektóre instytucje władzy znajdowały się w pieczy sił opozycyjnych lub były w ogóle niezależne od jakichkolwiek partii politycznych. Od strony formalnej oznacza to, że rządzący nie stoją ponad prawem, ale podlegają prawu. „Na tym właśnie polega zasada »państwa praworządnego«, w którym najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola ludzi” (CA 44).

Apeluję, aby wszyscy, którym drogie są losy Ojczyzny, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem oraz własnym sumieniem, otworzyli serca i umysły na pojednanie; aby szukali możliwości rozwiązania konfliktów targających naszym życiem politycznym przy stole negocjacji, bez odwoływania się do rozwiązań siłowych; aby przywrócono prawdziwy szacunek dla Konstytucji i opartych na niej przepisów prawa. „Rozum znaczy więcej niż siła” – Plus ratio quam vis – głosi motto naszego najstarszego Uniwersytetu.

Jako naród mamy piękną ponadtysiącletnią historię, której ważną kartą jest dziedzictwo „Solidarności”. „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi […]. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. […] Nie może być walka silniejsza od solidarności” – mówił w Gdańsku św. Jan Paweł II (12.06.1987). Dzięki tak rozumianej solidarności potrafiliśmy zmienić bieg historii Europy. Ale w naszych dziejach mamy także bolesną kartę utraty niepodległości. Tego błędu nie wolno nam powtórzyć.

+ Stanisław Gądecki     Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Episkopat/”Nasz Dziennik”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post „Lęki i obawy wśród katolików i ludzi, którzy patrzą na Kościół katolicki w poszukiwaniu moralnego, duchowego i doktrynalnego przewodnictwa”
Next post Lubelskie „piłowanie” katolików w duchu Bolesława Bieruta