Środa Popielcowa motywacją do pokuty za Kościół i Ojczyznę Akcję Katolicką

Read Time:1 Minute, 28 Second

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – te słowa w sposób szczególny wybrzmiewają w liturgii Środy Popielcowej podczas obrzędu posypywania głowy popiołem. Łaska nawrócenia i łaska wiary stanowią dwie strony tego samego medalu, który otrzymujemy poprzez odwrócenie się od wszelkich form przywiązania do zła. To właśnie w dniu dzisiejszym Słowo Boże, w sposób szczególny zachęca nas do wykorzystania w tym czasie łaski trzech powszechnie znanych środków: modlitwy, postu i jałmużny. To właśnie modlitwa, post i jałmużna, przypominają nam o tym, że człowiek każdej epoki, bez względu na wiek potrzebuje wewnętrznej odnowy.

Członkowie Kościoła, a tym bardziej członkowie Akcji Katolickiej, muszą mieć świadomość, że potrzebują wewnętrznej odnowy. W tej wewnętrznej odnowie człowieka nie chodzi jedynie o fakt zadbania o własną chrześcijańską doskonałość czy duchowość, ale o odnowienie siebie i w ogóle „odnowienia wszystkiego w Chrystusie”, jak uczył święty papież Pius X. Ojciec Święty wzywał świat katolicki, do tego, aby wszystko odnowić w Chrystusie, wskazując jednocześnie na to, że niniejsza odnowa dokonuje się w sercu człowieka dzięki dzięki jego zjednoczeniu się z Panem w sakramencie Eucharystii.

Uczestnicząc w Eucharystii rozpoczynającej w dniu dzisiejszym Wielki Post, złóżmy na ołtarzu Pana nasze postanowienia wielkopostne. Pamiętajmy nade wszystko o modlitwie i dziełach pokutnych w intencji Kościoła Świętego i Ojczyzny. Niech czyniona pokuta będzie wolna od osobistych próśb i postanowień, ale przyczyni się do podjęcia czynów pokutnych, postu, modlitwy, jałmużny w intencji odnowy Kościoła i Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Niech po okresie czterdziestu dni praktyk pokutnych wybrzmi w naszej postawie triumf życia nad śmiercią. Niech naszym czynom, modlitwom o charakterze pokutnym w czasie Wielkiego Postu towarzyszą słowa programu duszpasterskiego – „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Niech wszystko, co Państwo zdziałają w tym czasie pokuty i modlitwy, będzie przeznaczone na „pożytek nasz i całego Kościoła Świętego”.

Ks. Radosław Rychlik – asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Dzień Skupienia DIAK w Radomsku
Next post 82. rocznica powstania Armii Krajowej – pamiętamy o zakochanych w Ojczyźnie żołnierzach AK