Pamiętamy o „Warszycu”

Read Time:1 Minute, 23 Second

19 lutego 1947 r., wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, rozstrzelany został kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępca komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i szef tamtejszego Kedywu, twórca niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie.

„Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą”.

Kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”

Utworzone przez kapitana Stanisława Sojczyńskiego Konspiracyjne Wojsko Polskiego zajmowało czołowe miejsce w gronie najprężniej i najskuteczniej działających organizacji polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Według danych szacunkowych struktury KWP w latach 1945-1946 liczyły od 2,5 do 3,5 tys. podkomendnych.

17 grudnia 1946 wraz z oskarżonymi „Warszyc” został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 r. Miejsce pochówku kapitana Sojczyńskiego oraz jego pięciu podkomendnych do dziś pozostaje nieznane. 14 października 1992r. Sąd Wojewódzki w Łodzi uchylił wyrok z 17 grudnia 1946 r., orzekając, że Stanisław Sojczyński działał na rzecz niepodległości państwa polskiego. 11 listopada 2009 r., prezydent RP Lech Kaczyński awansował pośmiertnie kapitana Sojczyńskiego na stopień generała brygady. 28 września 2018 r. Stanisławowi Sojczyńskiemu został nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska.

W jednym ze swoich rozkazów wyraźnie wyartykułował:

„Darowano nam Polskę i ustanowiono rządy nad Nią, jakbyśmy byli narodem żebraków, jakbyśmy czekali przez sześć lat wielkich zmagań na koniec wojny z założonymi rękami, jakbyśmy nie toczyli najkrwawszych na kuli ziemskiej walk i jakbyśmy nie przerośli naszych rzekomych dobroczyńców gotowością do poświęceń i bohaterstwem. Na świętych ołtarzach Wawru, Oświęcimia, Majdanka, Warszawy, leśnych partyzanckich pobojowisk, spacyfikowanych po barbarzyńsku miast i wsi – dokonano najhaniebniejszej w dziejach profanacji: stworzono sztuczną, jakby w sercach naszych nie żyła prawdziwa, Polskę, która jest usankcjonowaniem wszelkiej podłości, zła i zdrady”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Rozważania Asystenta na Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu
Next post Wspieramy rolników