„Krzyż moim schronieniem”

Read Time:2 Minute, 48 Second

Wielki Piątek „Crux mihi refugium – Krzyż moim schronieniem”

„Ten, kto zajmuje się sprawami Chrystusa, powinien być zawsze z Chrystusem zjednoczony”. Słowa z listu apostolskiego „Qui res Christi gerit”, ogłoszonego w formie motu proprio w 1982 r. przez św. Jana Pawła II, w czasie Wielkiego Piątku i związanej z nim tajemnicy śmierci Boga-Człowieka na Krzyżu, zyskują nowe znaczenie.

Dziś, razem z beatyfikowanym przez Jana Pawła II malarzem religijnym doby wczesnego średniowiecza, dominikaninem, bł. Guido di Pietro da Mugello, znanym powszechnie jako Fra Angelico, stajemy przed bardzo wymownym obrazem: „Dominik adorujący Krzyż, 1441-42, który znajduje się w klasztorze San Marco.

Błogosławiony Fra Angelico (Braciszek Anielski) przedstawia naszym oczom poruszający wizerunek św. Dominika, zatopionego w żarliwej adoracji Krzyża. Święty Dominik klęcząc pod Krzyżem obejmuje go ze wszystkich sił, jednak oczy Świętego utkwione są w Chrystusie. Po drzewie Krzyża spływa Krew z ran Zbawiciela.

W tym miejscu rodzi się kluczowe pytanie dla naszej refleksji: „Co tak niezwykle inspirującego dla naszej wiary jest w tym obrazie? Jego przesłanie jest bardzo proste. Scena uchwycona na fresku przekonuje nas o tym, że tajemnica zbawczej męki Chrystusa jest dostępna dla każdego z nas. „Każdy z nas, tak jak św. Dominik, może dotknąć Chrystusowego Krzyża, wziąć duchowo udział w męce, śmierci i zmartwychwstaniu i zaczerpnąć z nieskończonych bogactw łaski”.

Naśladując św. Dominika, mamy doskonałą okazję, by tak jak on objąć Drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata. Święty Tomasz z Akwinu „dotknięcie Krzyża” nazywał „kontaktem duchowym” z męką Zbawiciela. To właśnie „kontakt duchowy” z męką Zbawiciela napawa nas nadzieją i przekonuje o tym, że od niego zależy całe nasze zbawienie.

„Dotknięcie Krzyża” owocuje rozumieniem tego, za jak wielką cenę Bóg nabył nas nowo jako grzeszników. Kontemplując Ukrzyżowanego dla nas Chrystusa natychmiast zaczynamy rozumieć, że „Odkupienie świata – [jest ową] wstrząsającą tajemnicą miłości”. „W swoim najgłębszym rdzeniu jest „usprawiedliwieniem” człowieka w jednym ludzkim Sercu: w Sercu Jednorodzonego Syna Bożego” (RH,9).

To dziś, w Wielki Piątek, męka Zbawiciela oddała nas Bogu. Mówiąc teologicznie, zostaliśmy uwolnieni od grzechu, winy i kary. A to wszystko, dzięki przebitemu za nas kochającemu Sercu Jezusa. W tej dramatycznej perspektywie Wielkiego Piątku odsłania się jeszcze jedna istotna Tajemnica oblicza miłosiernego Boga Ojca, który tak umiłował świat, „że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,15). Wyzwolenie człowieka przez mękę Chrystusa odpowiadało i miłosierdziu i sprawiedliwości Bożej, uczy św. Tomasz z Akwinu.

„Sprawiedliwości, bo przez Mękę Chrystus zadość uczynił za grzech ludzkości, człowiek przez sprawiedliwość Chrystusa został wyzwolony. Miłosierdziu, bo człowiek sam nie mógł za siebie wynagrodzić, więc Bóg dał Syna swego, by za nas wynagrodził. Było to dzieło o wiele większego miłosierdzia, niż gdyby Bóg był nam grzechy odpuścił bez zadośćuczynienia („S. Th. 3, q. 46, a. 1. ad 3”)”.

Wzorem św. Dominika, z całych sił dotykamy Krzyża Chrystusa i nawiązując „kontakt duchowy” z męką Zbawiciela i wtedy właśnie zaczynamy rozumieć sens cichej i pokornej modlitwy: „Upał serca mego chłodzę, gdy w przepaść męki Twej wchodzę” i przekonywać się o tym, że to On, Zbawiciel świata, w swoim utrapieniu pociesza nas, a nie my Jego. I rozumiejąc ten fakt odkrywamy kluczową prawdę naszego życia: „Crux mihi refugium – Krzyż moim schronieniem”.

Dr Artur Dąbrowski, prezes DIAK

(Fragmenty rozważań prezesa DIAK dr. Artura Dąbrowskiego na kanwie audycji radiowej „Dotknięcie Krzyża”, wyemitowanej w Wielki Piątek 2019 r. o godz. 10:30 w Radio Jasna Góra).

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zapraszamy na Dzień Skupienia Regionu Częstochowskiego
Next post Przewodniczący KEP apeluje o dołączenie do modlitwy w intencji Ojczyzny