Dziś wspominamy w liturgii bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego
28 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W tym dniu, 43. lat temu, odszedł do Domu Ojca ten niezwykły Pasterz, który odegrał ogromną rolę w dziejach Polski XX wieku. Mężny wyznawca Chrystusa, niezłomny obrońca Kościoła i narodu, niestrudzony budowniczy jedności i odnowy. Kardynał Wyszyński stawiał czoła prześladowaniom ze strony komunistycznego reżimu, broniąc praw Kościoła i godności człowieka. Jego postawa życiowa stała się niezwykłym symbolem niezłomności i siły ducha.
Jasnogórska Matka – Królowa Polski
Szczególnym nabożeństwem Prymasa Tysiąclecia otaczała Maryja, Królowa Polski. To on zainicjował Wielką Nowennę Tysiąclecia i obchody Milenium Chrztu Polski. Dzięki jego staraniom został erygowany Jasnogórski Instytut Teologiczny i wiele innych dzieł służących szerzeniu czci i kultu do Matki Bożej.
Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia
Błogosławiony Stefan Wyszyński pozostawił nam bogate dziedzictwo: nauczanie, kazania, listy, homilie. To skarbnica mądrości i wskazówek o tym, jak żyć wiarą w trudnych czasach.
Wspomnienie liturgiczne
Wspomnienie liturgiczne to okazja do modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionego Prymasa i do refleksji nad jego nauczaniem. Prośmy go o opiekę nad Kościołem w Polsce i o jedność dla narodu. Niech jego przykład będzie dla nas inspiracją do życia wiarą i do budowania lepszej przyszłości.
Modlitwa za wstawiennictwem Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego
Boże, Ty obdarzyłeś Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego niezłomną wiarą, męstwem i miłością do Kościoła i Ojczyzny. Prosimy Cię, abyśmy za jego przyczyną wzrastali w wierze, odważnie dawali świadectwo Chrystusowi i gorliwie służyli narodowi polskiemu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Pamięć o Prymasie Tysiąclecia
W wielu miejscach w Polsce odbywają się uroczystości ku czci Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Msze święte, konferencje, koncerty i wystawy przypominają o jego życiu i nauczaniu. Zachęcamy członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej do udziału w tych wydarzeniach oraz do osobistej modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionego Prymasa Tysiąclecia. Niech jego dziedzictwo inspiruje nas do budowania lepszej Polski – Polski katolickiej, solidarnej i sprawiedliwej.
Kardynał Stefan Wyszyński, to człowiek o którym można z całą pewnością powiedzieć, że nigdy nie walczył z żadnym ustrojem, ale w każdym ustroju walczył o człowieka.
Aktualność przesłania Prymasa Tysiąclecia
Dziś Prymas Tysiąclecia podpowiada nam na nowo: „Nie wierzcie w to, że zagadnienie kryzysu współczesnego świata polega na kryzysie kultury, ekonomii i ustroju politycznego, takiego czy innego. Nieprawda. To są wszystko śmieci i liście jesienne, które spadają z drzew. Wichry je rozniosą po polach i śmietniskach. To są małe problemy. Współczesny problem i kulminacyjny punkt kryzysu światowego leży tu, gdzie spotykają się usta człowieka, który chce służyć swemu bratu z jego stopami. Kto umie i chce to zrobić, ten zwycięża i kreśli plany rozwojowe na przyszłość. Wszystko inne wiatr zniesie jak śmieci, bo ludziom nie tego potrzeba. Im nie tyle trzeba nowej kultury, nowej moralności, ekonomii, polityki, nowych ustrojów. Im potrzeba nowej miłości, nowego szacunku i nowej wolności”.
Average Rating