Dzień Skupienia ze św. Jose Sanchezem del Rio poza nami.

Read Time:1 Minute, 56 Second

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego członkowie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej wzięli udział w Dniu Skupienia. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią. Przed rozpoczęciem Mszy św. przybyłych na wydarzenie członków DIAK powitał dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Dr Dąbrowski w swoim powitaniu zwrócił uwagę na fakt, że obecny dzień skupienia, przypadający w wigilię Bożego Miłosierdzia, ma szczególne znaczenie, ponieważ „towarzyszy nam osoba św. Jose Sancheza del Rio, młodzieńca, który w sposób szczególny ukochał Eucharystię, a za życiowe credo obrał sobie słowa „Viva Cristo Rei!”. „Dziś wypatrujemy Chrystusa Miłosiernego, do którego drogę wskazuje nam św. Jose. Jako Akcja Katolicka chcemy identycznie, tak jak meksykański męczennik, żyć odważnie wiarą i mężnie wyznawać ją w przestrzeni społecznej i kulturowej”, powiedział prezes DIAK.

Źródło zdjęcia: AKCzest

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył asystent DIAK, ks. Radosław Rychlik. Wspólnie z Księdzem Asystentem Eucharystię w intencji Akcji Katolickiej sprawowali ks. prałat Jan Batorski, ks. Kanonik Jan Skibiński oraz ks. prałat Gabriel Maciejewski. W homilii poświęconej w głównej mierze historii José Sáncheza, męczennika z Sahuayo, w stanie Michoacan, którą wygłosił ks. Radosław Rychlik wybrzmiała historia młodzieńca, który swoje życie zawierzył Chrystusowi Królowi i Matce Bożej z Guadalupe. W nawiązaniu do cierpień fizycznych, jakie musiał znosić po tym, jak został uwięziony i poddany torturom. Przecięto mu skórę na piętach i zmuszono go, by doszedł do miejsca, w którym został pobity, pchnięty nożem i w końcu zamordowany. „Na koniec mimo cierpienia i bólu konania, potrafił dać świadectwo wiary wypowiadając ostatnie w życiu wyznanie wiary: „Niech żyje Chrystus Król! Niech żyje Dziewica z Guadalupe!”, kreśląc znak krzyża świętego we własnej krwi”, powiedział ks. Rychlik. Dodał przy tym, że „po latach z pewnością nikt nie będzie pamiętał o tym, jak uczył się Joselito, lub jak grał w piłkę. Jednak wszyscy będą wiedzieć, jak wielką odwagą się wykazał, przyjmując śmierć męczeńską”.

Po Eucharystii uczestnicy Dnia Skupienia udali się na plebanię na dalsze zajęcia oraz poczęstunek. Po części integracyjnej zapoznano uczestników z planem peregrynacji relikwii św. Sancheza del Rio w archidiecezji częstochowskiej, przedstawiono plan działań na kolejny kwartał. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zapoznanie członków DIAK z sytuacją Karmelitanek z Charkowa, które obecnie przebywają w Częstochowie. Jak poinformował prezes DIAK, do Karmelu Charkowskiego, którego wspólnota ze względu na działania wojenne mieści się u stóp Jasnej Góry, zawitają wkrótce relikwie św. Jose Sacheza del Rio.

Małgorzata Frańczak, wiceprezes DIAk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Światowy Dzień Książki – czas na promocję czytania Biblii.
Next post Dary dla ukraińskich rodzin dotarły na miejsce.