Światowy Dzień Książki – czas na promocję czytania Biblii.

Read Time:1 Minute, 47 Second

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data święta nie jest przypadkowa. Wybrano ją symbolicznie, mając na uwadze kontekst literatury światowej. We wspomnianym dniu w 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz pochodzący z Peru historyk Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta narodził się w 1926 r. w Katalonii. Zgodnie z tradycją, w tym dniu w Katalonii mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka, który został zgładzony przez św. Jerzego. Kobiety natomiast odwzajemniały ten gest mężczyznom obdarowując ich książkami.

Historia jest świadkiem tego, jak wielu myślicieli w ciągu dziejów przekonywało ludzkość na temat zalet, które płyną z czytania książek. Niektórzy z nich, jak chociażby Marcus Tullius Cicero, delektowali się samym widokiem książek, twierdząc przy tym, że: „Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy”. Ciekawą postawę prezentował również niderlandzki myśliciel – Erazm z Rotterdamu. Desiderius Erasmus Roterodamus, a właściwie Geert Geerts, swoją miłość do książek zawarł w niezwykle cennej wypowiedzi: „Gdy mam trochę pieniędzy, kupuję książki, jeżeli coś mi zostaje, kupuję jedzenie i ubrania”.

Oczywiście nam nie chodzi o to, by nakłonić kogoś do zapełnienia swojego pokoju książkami, czy też do rezygnacji z kupowania ubrań, na rzecz doposażenia własnej biblioteczki. Chodzi jedynie o to, by odkryć na nowo czytanie jako pasję, która ubogaci naszą wyobraźnię dużą dawką pozytywnej wiedzy i rozbudzi w nas siłę ducha. Kiedy zaprzyjaźnimy się z książkami, to z pewnością szybko przyznamy rację Herbertowi twierdzącemu, że: „Cierpliwy głos książki poucza”.

Zatem pora dać się poprowadzić dobrej lekturze. W tej materii za kluczową książkę uznać należy Pismo Święte. W końcu sam Pan powiedział nam wprost: „Słowa, które Ja wam powiedziałem, są Duchem i życiem” (J 6,63). Św. Urszula Ledóchowska zachęcając do czytania Biblii, mówiła wprost: „Kochaj Ewangelię, kochaj Jezusa – a znajdziesz szczęście już na ziemi”. Już dawno temu bł. Prymas Tysiąclecia przypominał nam o tym, że „Jeśli z dłoni narodu wypadnie Ewangelia, nie uratują jego poziomu moralnego, społecznego i kulturalnego żadne manifesty czy programy polityczne”.

Z całą pewnością w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich warto powrócić do lektury Pisma Świętego i zaprzyjaźnić się jeszcze bardziej z jego Autorem.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Modlimy się za ofiary katastrofy górniczej w KWK Pniówek w Pawłowicach i ich rodziny.
Next post Dzień Skupienia ze św. Jose Sanchezem del Rio poza nami.