78. rocznica zdobycia Monte Cassino – Pamiętamy o naszych bohaterach.

Read Time:1 Minute, 51 Second

78 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach żołnierze z 2. Korpusu Polskiego, któremu dowodził generał Władysław Anders zdobyli Monte Cassino. Na ruinach benedyktyńskiego klasztoru w samo południe plutonowy Emil Czech odegrał hejnał mariacki ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy

W bitwie o Monte Cassino nazywanej także bitwą o Rzym, zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za  zaginionych. Walkę o Monte Cassino obok bitew pod Stalingradem, na łuku kurskim, czy lądowania wojsk alianckich w Normandii, uznaje się za najbardziej zaciętą batalię w czasie II wojny światowej.

File:Monte Cassino - the Polish War Cemetery - closer.JPG - Wikimedia  Commons
Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

Żołnierz generała Andersa oraz autor tekstu słynnej pieśni „czerwone Maki na Monte Cassino”, Feliks Konarski w takich słowach oddaję tryumf polskich żołnierzy sprzed 78. lat:
„Runęli z impetem szalonym
I doszli, i udał się szturm
I sztandar swój biało – czerwony
Zatknęli na gruzach wśród chmur”
.

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej w rocznicę bitwy z 18 maja 1944 r., pragnie nie tylko uczcić pamięć polskich bohaterów spod Monte Cassino, ale otoczyć ich pamięć modlitwą.

W tym szczególnym dniu przypadają również urodziny św. Jana Pawła II.  Dlatego warto pochylić się na chwilę nad znaczeniem tego miejsca w życiu papieża Polaka. Jan Paweł II w swoim liście na w 50. rocznicę bitwy o Monte Cassino, 18 maja 1994 r. napisał: „Monte Cassino… Co mówi to słowo wam wszystkim obecnym dzisiaj na tym cmentarzu? Mówi bardzo wiele: mówi o zwycięstwie, które tutaj zostało odniesione, mówi także o cenie, jaką za to zwycięstwo zapłacili Polacy, walcząc w sojuszu z innymi narodami. Ten sojusz był konsekwencją wydarzeń, które rozpoczęły się 1 września 1939 roku. Rzeczpospolita szukała wówczas sprzymierzeńców na Zachodzie, zdając sobie sprawę z tego, że sama nie sprosta inwazji Niemiec hitlerowskich. Ale chyba nie tylko dlatego. Polacy zdawali sobie sprawę z tego, że walka, jaką byli zmuszeni podjąć, była nie tylko imperatywem patriotycznym w obronie niedawno odzyskanej niepodległości państwowej, ale miała także szersze znaczenie: chodziło o całą Europę”.

File:Ulotka Monte Cassino.jpg - Wikimedia Commons
Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/

Każdemu z nas napis na cmentarzu żołnierzy polskich na Monte Cassino: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”, powinien uświadomić, że ukazujący się naszym oczom rząd białych krzyży, przekonuje nas o tym, że: „Tam Polak z honorem brał ślub”.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Pamiętamy o św. Janie Pawle II w dniu urodzin
Next post Tęczowe ambasady – Dr Artur Dąbrowski dla „Naszego Dziennika”.