„Tak długo czekałaś, Paulino, tak długo, by nadeszła dla Ciebie chwała ołtarzy”.

Read Time:3 Minute, 12 Second
Źródło zdjęcia: misyjne.pl

„Ten, kto przyjmuje dar słowa, dar Ducha Świętego i dar pokoju, staje się przyjacielem Jezusa, misjonarzem Kościoła, bratem lub siostrą ubogich oraz narzędziem powszechnego braterstwa i pokoju”> Między innymi te słowa padły z ust kardynała Luisa Antonio Tagle w trakcie homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej beatyfikacyjnej Pauliny Jaricot. Nową błogosławioną wspomniał również papież Franciszek. Ojciec Święty nadmienił m. in., że: „Ta wierna świecka, żyjąca w pierwszej połowie XIX wieku, była kobietą odważną, bacznie śledzącą zmiany epoki i posiadającą uniwersalną wizję misji Kościoła”. Czyniąc uwagę do czasów obecnych i pilnej potrzeby wzorców do naśladowania dla wiernych świeckich Franciszek dodał: „Niech jej przykład wzbudzi we wszystkich pragnienie uczestniczenia, z modlitwą i miłością, w szerzeniu Ewangelii w świecie”.

Źródło zdjęcia: radiomaryja.pl
Źródło zdjęcia: Beatyfikacja Pauline Jaricot w Lyonie 22.05.2022 – https://www.youtube.com/

Jak informują media, beatyfikacja Pauliny Jaricot przyczyniła się do mobilizacji środowisk katolickich w Lyonie. W rozmowie z Radiem Watykańskim Prymas Galii abp Olivier de Germay stwierdził, że niniejsze wydarzenie przypomina, że „w Kościele dzieje się dużo dobrych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę”. Dodał przy tym, że Paulina Jaricot „przypomina nam przede wszystkim, że niczego nie da się zrobić w duszpasterstwie i ewangelizacji bez głębokiego zakorzenienia w modlitwie. U niej to właśnie było najważniejsze, a mało się o tym mówi. Jest ona postrzegana przede wszystkim przez pryzmat tego, co zrobiła, przez dzieła, które założyła. Ale zanim się to stało, pozwoliła Panu, by przemienił jej życie. Miała intensywne życie modlitewne. W gruncie rzeczy była ona przede wszystkim mistyczką. Łączyła życie aktywne z kontemplacyjnym. Te dwa wymiary nieustannie się u niej przeplatały. Z tego czerpała wielkie zaufanie do Pana. Zdumiewające jest, że bardzo wcześnie, w wieku 17 czy 18 lat całkowicie poświęciła się Bogu. Oddała swe życie w ręce Boga i to właśnie dzięki temu mógł On przez nią działać i zrobić tak wiele zdumiewających rzeczy. A zatem to nie jej osobiste zalety są najważniejsze, lecz to, że pozwoliła Panu, by przez nią działał“.

Źródło zdjęcia: Beatyfikacja Pauline Jaricot w Lyonie 22.05.2022 – https://www.youtube.com/

Na łamach „Naszego Dziennika” ks. Jerzy Banak zwrócił uwagę na fakt, że po 96 latach od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Paulina Jaricot została wyniesiona na ołtarze. „Tak długo czekałaś, Paulino, tak długo, by nadeszła dla Ciebie chwała ołtarzy. Twoje dzieła już za Twojego życia wzrosły i szybko objęły cały świat. A ty sama ostatnie 9 lat żyłaś w przytułku dla biednych. Niezliczone miliony codziennie praktykujących Żywy Różaniec nie wiedziały, kto był jego twórcą. Trzeba było dziesiątków lat Twojego oddalenia i ukrycia przed światem, by siła Żywego Różańca objawiła się aż po krańce ziemi. I w końcu dziś nadszedł dzień Twojej chwały i wywyższenia w Kościele, który dołącza Cię do grona swoich świętych, stwierdza ks. Banak.

Papież Benedykt XVI życzył nam wszystkim tego, aby „świadectwo wiary Pauliny Jaricot pobudzało wiernych, by starali się lepiej poznawać i kochać Chrystusa, niestrudzenie włączając się w dzieło nowej ewangelizacji”. Niech członkowie Akcji Katolickiej, znajdą w przykładzie bł. Pauliny Jaricot inspirację do działań apostolskich, które ubogacą nasze stowarzyszenie i przyczynią się do uświęcenia wiernych w Kościele. Niech przykład bł Pauliny przypomina nam nam o tym, że „niczego nie da się zrobić w duszpasterstwie i ewangelizacji bez głębokiego zakorzenienia w modlitwie”.

W oczekiwaniu na beatyfikację Pauliny Jaricot - Papieskie Dzieła Misyjne
Źródło zdjęcia: misyjne.pl

Niech słowa metropolity Lyonu: „Kiedy działamy w pojedynkę, wydaje się, że niewiele możemy dokonać. Kiedy połączymy swoje siły, nasze działania nabierają wielkiego znaczenia”, wytyczają rytm naszej pracy apostolskiej w Akcji Katolickiej. Po śmierci Pauliny, 9 stycznia 1862 r. w jej rzeczach znaleziono kartkę z na której widniał następujący zapis: „Kochałam Jezusa Chrystusa ponad wszystko na ziemi i z miłości ku Niemu bardziej niż samą siebie kochałam wszystkich, którzy byli obciążeni pracą lub cierpieniem”. Niech słowa nowej błogosławionej zainspirują nas, członków Akcji Katolickiej, do mężnego wyznawania wiary.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Vatican/Misyjnie/Radio Maryja/AKCzęstochowa

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Viva Cristo Rey!”, „Viva San Jose Sanchez del Rio”.
Next post Niezwykły dar Bożej Opatrzności