Dziś w liturgii po raz pierwszy wspominamy Prymasa Tysiąclecia.

Read Time:1 Minute, 35 Second

W dniu dzisiejszym – 28 maja 2022 r. obchodzimy w Kościele w Polsce pierwsze wspomnienie liturgiczne błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspomnienie liturgiczne Księdza Prymasa przypada w 41. rocznicę jego śmierci.

„Miejmy świadomość, że rodzina oraz ojczyzna to dwa bieguny, które swą troską duszpasterską obejmował bł. Prymas Tysiąclecia”, mówi ks. Radosław Rychlik, asystent DIAK. Dodaje przy tym, że „w pierwsze wspomnienie liturgiczne członkowie Akcji Katolickiej, powinni podjąć modlitwę za Kościół, ojczyznę oraz polskie rodziny”.

„Dla Akcji Katolickiej testament bł. Prymasa Wyszyńskiego, który przypominał nam, że rodzina jest polską racją stanu, powinna stać się apostolską troską członków naszego stowarzyszenia”, mówi prezes DIAK, dr Artur Dąbrowski. „W dobie rewolucji kulturowej znajdują się postulaty marksistowskie, które dążą do zniesienia instytucji rodziny. Prymas Wyszyński był wytrawnym znawcą ideologii marksistowskiej, rozłożył ją na łopatki. Dlatego powinniśmy tak jak Prymas w centrum naszej troski postawić rodzinę. Kardynał Wyszyński mówił wprost, że walka o rodzinę to jest przede wszystkim walką o przyszłość narodu, mówi dr Dąbrowski.

Mateusz

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. Wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, gdzie w 1924 roku przyjął święcenia prezbiteratu. W 1946 roku został mianowany biskupem diecezji lubelskiej, zaś w roku 1948 arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski. Przez ponad trzy lata był więziony przez ówczesne władze komunistyczne, które prowadziły jawną walkę z Kościołem. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II i roztropnie wprowadzał jego decyzje w Kościele w Polsce. Zmarł w opinii świętości 28 maja 1981 roku i został pochowany w Archikatedrze Warszawskiej. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, beatyfikowano razem z Matką Elżbietą Czacką 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś Kościołowi błogosławionego Stefana, biskupa, pasterza dobrego i mężnego; † spraw, za jego wstawiennictwem, abyśmy służyli tylko Tobie, Jedynemu Bogu, * wiernie żyli Ewangelią i miłowali każdego człowieka. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny
Next post Wystartował Klub Seniora