Pierwszy dzień pielgrzymki KIAK na Jasną Górę poza nami.

Read Time:2 Minute, 18 Second
Źródło zdjęcia: AK Częstochowa

Ogólnopolską Pielgrzymkę AK na Jasną Górę rozpoczęliśmy od przekazania relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystym wręczeniem relikwii św. Jana Pawła II proboszczowi parafii Najświętszego imienia Maryi w Gaszynie, ks. Maciejowi Osetowi oraz Irenie Klecha z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, rozpoczęliśmy pierwszy dzień pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Relikwie Świętego Jana Pawła II przekazali parafii przedstawiciele Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej, a wręczenia dokonał asystent Akcji Katolickiej w Polsce, biskup Marek Mendyk. Odnosząc się do niniejszego faktu prezes KAIK zaznaczyła, że: „św. Jan Paweł II z całą pewnością przyczyni się do umocnienia wiary wiernych, którzy w charyzmacie Akcji Katolickiej będą służyć Kościołowi”.

Źródło zdjęcia: AK Częstochowa

W pierwszym dniu naszego pielgrzymowania na Jasną Górę wysłuchaliśmy konferencji księdza profesora Pawła Bortkiewicza oraz profesora Grzegorza Kucharczyka. W swoim wystąpieniu ksiądz prof. Bortkiewicz zwrócił uwagę na kwestie związane z potrzebą obecności ewangelizacyjnej laikatu na obszarze kultury. W tym kontekście nawiązując do spuścizny intelektualnej Prymasa Tysiąclecia, omówił wytyczne dla członków Akcji Katolickiej, które przyczynią się do wniesienia na nowo wartości chrześcijańskich w obręb kultury.

Źródło zdjęcia: AK Częstochowa

Drugi z wykładów wygłosił profesor Grzegorz Kucharczyk. Specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku profesor, w swoim wystąpieniu obnażył jawne i ukryte ideologie, które na przestrzeni wieków konfrontowały się z myślą chrześcijańską dążąc do jej unicestwienia. W kontekście historycznym Profesor Kucharczyk zwrócił uwagę na fakt demontażu tożsamości państwa polskiego oraz demontażu Kościoła, ze strony ideologii marksistowskiej. Obcy kulturowo w Polsce marksizm został powstrzymany i rozpracowany przez Prymasa Tysiąclecia. Wytyczne pozostawione w tej materii Kościołowi przez kardynała Wyszyńskiego doskonale wpisują się w działania, które należy podjąć w chwili obecnej, w celu obrony wartości chrześcijańskich w konfrontacji z rewolucją marksistowską na obszarze kultury.

Źródło zdjęcia: AK Częstochowa
Źródło zdjęcia: AK Częstochowa

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego pielgrzymi z AK zgromadzili się o godz. 20.00 na Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił Krajowy Asystent Akcji Katolickiej, biskup świdnicki, Marek Mendyk. Wpatrzeni w oblicze Czarnej Madonny przedstawialiśmy Królowej Polski wiele intencji osobistych. Nade wszystko dziękowaliśmy dobremu Bogu za dar Akcji Katolickiej dla Kościoła.

„Jestem. Pamiętam. Czuwam” – Te słowa w sposób szczególny wybrzmiały podczas Apelu Jasnogórskiego. Tym razem mieliśmy okazję wysłuchać rozważań przygotowanych przez biskupa świdnickiego Marka Mendyka, Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej.

Źródło: https://www.youtube.com/

Po Apelu Jasnogórskim przyszedł czas na modlitewne spotkanie. Nocne czuwanie modlitewne w kaplicy Cudownego Obrazu tradycyjnie już poprowadził Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej. O godzinie 01.00, modlitwą zakończyliśmy pierwszy dzień pielgrzymowania na Jasną Górę. W nocnym czuwaniu uczestniczyło 220 pielgrzymów.

Źródło zdjęcia: AK Częstochowa
Źródło zdjęcia: AK Częstochowa

Dr Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało: „Chrystus – i tylko On! – jest naszym pokojem i naszym pojednaniem”.
Next post Drugi dzień pielgrzymki KIAK na Jasną Górę.