„Wszystko odnowić w Chrystusie” – Dziś wspominamy promotora Akcji Katolickiej św. Piusa X

Read Time:1 Minute, 38 Second

Dziś Kościół katolicki wspomina Giuseppe Melchiorre Sarto – wybitnego przedstawiciela włoskiego duchowieństwa – który w latach 1893–1903 był patriarchą Wenecji, a po o śmierci Leona XIII 4 sierpnia 1903 r. został wybrany 257 papieżem, przybierając imię Pius X. Na hasło swojego pontyfikatu wybrał słowa: „Omnia instaurare in Christo” („Wszystko odnowić w Chrystusie”).

Swój pontyfikat Pius Z sprawował do 20 sierpnia 1914. Odszedł do Pana w nocy 20 sierpnia 1914 r. 3 czerwca 1951 r. Pius XII dokonał uroczystej beatyfikacji sługi Bożego, a w trzy lata później, 29 maja 1954 r., ten sam papież dokonał jego uroczystej kanonizacji. Ciało św. Piusa X znajduje się w bazylice św. Piotra na Watykanie w kaplicy Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

Znamienne są słowa Ojca Świętego, które wypowiedział do arcybiskupa lwowskiego, X. Bilczewskiego: „Naród polski nigdy nie był dla Stolicy św. krzyżem, tylko pociechą, więc i na przyszłość tylko pociechą napełniać będzie serce papieży”.

Warto przypomnieć jeszcze, że to właśnie św. Pius X w motu proprio z 18 XII 1903 r. i w encyklice „Il fermo proposito” z 11 VI 1905 r., po raz pierwszy użył określenia Akcja Katolicka w celu określenia działalności laikatu. W niniejszych dokumentach przedstawił również teologiczne i organizacyjne zasady działania Akcji Katolickiej.

Zasadniczo Pius X rozumiał Akcję Katolicką jako uczestnictwo wiernych świeckich w hierarchicznym apostolstwie Kościoła. Jednak za fundamenty cel Akcji Katolickiej, przyjmował odnowienie życia katolickiego w rodzinach i społeczeństwie, które idzie w parze z ewangelizacją zmieniającego się w niezwykle dynamiczny sposób współczesnego świata.

Boże, któryś napełnił serce Świętego Piusa X gorliwym miłosierdziem i powołałeś go na Namiestnika Chrystusowego, spraw, byśmy za jego wstawiennictwem mogli naśladować Jezusa, Boskiego Mistrza, a nasze modlitwy do tego Świętego Papieża owocowały w życiu teraźniejszym i wiecznym, przez tegoż Chrystusa, Pana naszego.

W poniższym linku znajdziecie Państwo tekst piątej encykliki św. Piusa X z 11 czerwca 1905 r. poświęconej Akcji Katolickiej. Pozostaje życzyć owocnej lektury „Il fermo proposito”.

Artur Dąbrowski

http://aklodz.pl/wp-content/uploads/2018/08/Pius-X-encyklika-FERMO-PROPOSITO.pdf

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Akcja Katolicka Diecezji Siedleckiej reaguje na cenzurowanie katolików w przestrzeni online
Next post Szósty dzień nowenny przed uroczystością NMP Częstochowskiej