„W obronie pasterza” rzecznik Akcji Katolickiej dla „Naszego Dziennika”

Read Time:4 Minute, 16 Second

▪️W dzisiejszym, poniedziałkowym wydaniu „Naszego Dziennika”, redaktor Krzysztof Gajkowski w artykule „W obronie pasterza” zapoznał opinię publiczną z aktualnym stanem zaangażowania Akcji Katolickiej co do kwestii pomówień Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej, biskupa Marka Mendyka, o molestowanie seksualne przez przez byłego kleryka Andrzeja Pogorzelskiego, żyjącego obecnie w związku homoseksualnym z mężczyzną poza granicami Polski.

▪️W artykule red. Gajkowski zwraca uwagę na to, że w dobie ataku liberalno-lewicowych mediów na dobre imię biskupa Marka Mendyka, zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej podjął interwencję w tej sprawie u nuncjusza apostolskiego w Polsce. Prezes Akcji Katolickiej w Polsce – Urszula Furtak, wystosowała list, w którym bezpośrednio odniosła się do treści szkalujących dobre imię biskupa świdnickiego Marka Mendyka. Jednocześnie zarząd oczekuje na spotkanie w Nuncjaturze Apostolskiej w tej sprawie.

▪️„Nasz Dziennik” przypomniał również, iż Krajowy Instytut wydał oświadczenie, w którym przeczytać można m.in.: „Odnosząc się do wywiadu, który ukazał się 8. 08.2022r. w tygodniku społeczno-politycznym NEWSWEEK z byłym klerykiem świdnickiego seminarium Andrzejem Pogorzelskim, w którym publicznie oskarżył on biskupa świdnickiego i jednocześnie Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej w Polsce – Marka Mendyka – o molestowanie seksualne, nasze stowarzyszenie po zapoznaniu się z materiałem dowodowym uważa, że w przypadku Asystenta Krajowego, mamy do czynienia z kolejnym, personalnym atakiem na Jego osobę”.

▪️O komentarz do sprawy red. Gajkowski poprosił rzecznika Akcji Katolickiej w Polsce Artura Dąbrowskiego, który zaznaczył, że „Przed zabraniem głosu, w Akcji Katolickiej dokonaliśmy analizy wszystkich dostępnych informacji związanych z oskarżeniami kierowanymi pod adresem ks. bp. Marka Mendyka. Następnie skonsultowaliśmy się z pewną kancelarią prawną, która po analizie dowodowej doszła do jednoznacznego wniosku twierdząc, że podnoszenie zarzutów o takim ciężarze gatunkowym po ponad 30 latach od rzekomego zdarzenia, bez wcześniejszej weryfikacji procesowej, chociażby za pomocą zgłoszenia o możliwości popełnienia przestępstwa czy wszczęcia odpowiedniej procedury kościelnej, drastycznie podważa wiarygodność takich słów”.

▪️Dr Dąbrowski mówi również, że dużą pomocą w rozeznaniu sprawy stanowiło konkretne wsparcie i działalność struktur Akcji Katolickiej w diecezji świdnickiej. „Jacek Pawlik, prezes świdnickiej Akcji Katolickiej zaangażowany w działalność w parafii Chrystusa Króla w Głuszycy, skąd pochodzi oskarżyciel biskupa, a sam biskup był chrzczony, zgromadził wiele cennych informacji. Warto przypomnieć, że we wskazanym przez oskarżyciela czasie, młody prezbiter Marek przebywał wówczas na studiach w Lublinie, a ze środowiskiem głuszyckim kontaktował się w okresie świątecznym lub wakacyjnym. Zauważmy, że do przestępstwa miało dojść na oddziale dziecięcym, ewentualnie zakaźnym szpitala w Głuszycy. Dysponujemy potwierdzoną informacją, że w tamtym czasie takich oddziałów w głuszyckim szpitalu po prostu nie było. Natomiast chore dzieci hospitalizowano w Wałbrzychu a nie w Głuszycy”, podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce.

▪️W świetle materiałów dowodowych publikacja na temat bp. Mendyka stanowi celowy atak na jego osobę. W opinii rzecznika Dąbrowskiego „Oskarżenie krajowego asystenta Akcji Katolickiej, to kolejna zaplanowana, jednak kiepsko przemyślana taktyka uderzenia w wizerunek kapłana i biskupa. Z całej konstrukcji artykułów, utworzono jednoznacznie negatywną narrację względem polskiego duchowieństwa i Kościoła”. Dodał przy tym, że: „W przypadku biskupa Marka Mendyka mamy do czynienia z wydaniem medialnego wyroku śmierci”.

▪️Redaktor Gajkowski zwrócił uwagę na fakt, że zaraz po publikacji oświadczenia Akcji Katolickiej na temat biskupa Mendyka, strona internetowa stowarzyszenia została przejęta przez hakerów, korzystających z serwerów mieszczących się na terenie Federacji Rosyjskiej. Rzecznik Akcji zwrócił uwagę na fakt, że: „W kraju demokratycznym, w którym mamy zapewnioną konstytucyjną wolność słowa, medialny przekaz o wsparciu dla pomówionego biskupa został wstrzymany, poprzez wspomniane ataki hakerskie na stronę Akcji Katolickiej oraz blokowanie przez Facebooka wpisów z udzielonym wsparciem dla biskupa Mendyka przez nasze struktury w diecezji siedleckiej”. Dąbrowski stwierdza również, że: „W Polsce nie ma możliwości przeprowadzenia rzetelnej debaty, skoro z przestrzeni dialogu wyklucza się opinię Akcji Katolickiej”. W opinii Artura Dąbrowskiego głos Akcji Katolickiej jest blokowany dlatego, że jest on jedynym publicznym sprzeciwem w tej materii płynącym z Kościoła. „Podkreślam, że jako Akcja Katolicka, jesteśmy jedyną instytucją kościelną w Polsce, która publicznie wspiera biskupa Marka. Dodajmy do tego jeszcze, że jedyną organizacją, której próbuje się zamknąć usta”, twierdzi Dąbrowski.

„W przypadku biskupa Marka Mendyka mamy do czynienia z wydaniem medialnego wyroku śmierci”

rzecznik akcji katolickiej w polsce

▪️Akcja Katolicka w Polsce broniąc biskupa Marka Mendyka, broni również dobrego imienia pasterzy oraz Kościoła. „My nie godzimy się na kreowanie wyroków medialnej śmierci naszym kapłanom oraz biskupom za pomocą medialnych oskarżeń. Informacja wymaga zawsze rzetelnej weryfikacji. W perspektywie prawdy newsy okazują się prawdziwe lub nie. Tak było w przypadku kard. Georga Pella, który został niesłusznie skazany a następnie uniewinniony”, twierdzi rzecznik KIAK. Dodaje przy tym, że: „Jest jeszcze jedna kwestia. Nam wiernym świeckim nie podoba się milczenie naszych biskupów”. Dlatego retorycznie dopytuje o to, „Dlaczego nikt z polskich hierarchów nie zabrał w tej sprawie głosu? Dlaczego żaden z biskupów nie ustosunkował się do dziś do publicznych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. bp Marka Mendyka? Co w tej materii zrobiła Fundacja Świętego Józefa? W związku z tym faktem stwierdza, że „Skoro pasterze milczą, to owce wołać będą”.

▪️Mając na uwadze aspekt przejęcia strony internetowej stowarzyszenia przez hakerów, rzecznik Akcji Katolickiej zachęca do tego, by kanałami informacyjnymi, jakie pozostały na ten czas dostępne, zachęcać wiernych do odważnej obrony dobrego imienia biskupa. Jednocześnie powiedział: „Zachęcamy do włączenia się w naszą inicjatywę, która dostępna jest na Facebooku AK częstochowskiej #WspieramBiskupaMarka„.

Katarzyna Dąbrowska

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post W mediach społecznościowych ruszyła akcja #WspieramBiskupaMarka
Next post Koń Trojański w mieście Boga