Pierwsza rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej

Read Time:2 Minute, 31 Second

W ubiegłym roku przedstawiciele Sejmu i Senatu oddając hołd Prymasowi Tysiąclecia, przyjęli uchwałę, na mocy której rok 2021 został ogłoszony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyrażenie szacunku Prymasowi Tysiąclecia przez przedstawicieli władzy ustawodawczej RP, było również wyrazem uznania dla całego jego życia i dokonań. W roku 2021 mieliśmy okazję przeżywać 120. rocznicę urodzin oraz 40. rocznicę śmierci Księdza Kardynała. 

Jednak punktem kulminacyjnym przeżywanego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego była jego beatyfikacja, która odbyła się 12 września 2021 r. w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Razem z Prymasem tysiąclecia beatyfikowana została Matka Elżbieta Róża Czacka. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Czacką beatyfikowano 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył delegat papieża Franciszka, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro.

Wyniesienie obojga Sług Bożych na ołtarze poprzedziło wypowiedzenie przez kard. Kazimierza Nycza prośby skierowanej do Ojca Świętego o włączenie w poczet błogosławionych Prymasa Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej. Po odczytaniu życiorysów w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną odczytał kardynał Semeraro.

Papież Franciszek

My, papież Franciszek, spełniając pragnienia Naszego Brata Kazimierza Nycza, Kardynała Świętego Kościoła Rzymskiego, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, jak również wielu innych Braci w biskupstwie oraz licznych wiernych świeckich, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby Czcigodny Sługa Boży STEFAN WYSZYŃSKI, Arcybiskup Gnieźnieński i Warszawski, Prymas Polski, Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, Pasterz według Serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka, a także Czcigodna Służebnica Boża ELŻBIETA CZACKA (w świecie: Róża), Fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionymi oraz aby co roku ich wspomnienia mogły być obchodzone w miejscach i w sposób określony przez prawo, mianowicie: dla pierwszego dnia dwudziestego ósmego maja oraz dla drugiej dnia dziewiętnastego maja. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Dano w Rzymie, na Lateranie, dnia piętnastego sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Roku Pańskiego 2021, w dziewiątym roku Naszego Pontyfikatu

Zgodnie z decyzją Franciszka wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego obchodzi się 28 maja, natomiast bł. Matki Elżbiety Czackiej – 19 maja.

W dniu dzisiejszym mija dokładnie rok od beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Nie jest to dziełem przypadku, że beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, odbyła się w dniu Wiktorii Wiedeńskiej i to w dodatku na warszawskim Wilanowie. W Warszawie i wielu miejscach Polski w ramach dziękczynienia za beatyfikacje sprawowane będą Msze św. Żywimy nadzieję, że członkowie naszego stowarzyszenia w rocznicę beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego i Matki Czackiej włączą się duchowo w ogólnopolskie dziękczynienie za dar Prymasa i Matki Czackiej

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś Kościołowi błogosławionego Stefana, biskupa, pasterza dobrego i mężnego; † spraw, za jego wstawiennictwem, * abyśmy służyli tylko Tobie, Jedynemu Bogu, wiernie żyli Ewangelią i miłowali każdego człowieka. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Trzeba odbudować naszą Ojczyznę nie tylko w wymiarze materialnym”
Next post Venimus, vidimus, Deus vicit – rocznica wiktorii wiedeńskiej