„Trwajcie z pasją” – Jubileusz Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej

Read Time:2 Minute, 26 Second

W dniu 1 października 2022 r. Akcja Katolicka Diecezji Ełckiej świętowała jubileusz 25-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią koncelebrowaną w katedrze ełckiej św. Wojciecha, której przewodniczył ordynariusz biskup Jerzy Mazur SVD. W swojej homilii biskup Mazur zwrócił uwagę na fakt, że: Jubileusz jest to czas naszych wspomnień i czas dziękczynienia. […] każdy Jubileusz jest czasem popatrzenia w przeszłość z wdzięcznością, z pasją w teraźniejszość i z nadzieją w przyszłość. Odnosząc się do współczesnych zadań stojących przed stowarzyszeniem ordynariusz ełck poprosił o to, by członkowie Akcji Katolickiej trwali w charyzmacie stowarzyszenia w tych niełatwych czasach, w czasie pandemii coronawirusa, wojny w Ukrainie, zagrożenia pokoju także i w naszej Ojczyźnie, w czasie zagrożeń różnych ideologii, ataków na małżeństwo, rodzinę, Kościół.

Biskup Mazur zachęcając również do odkrywania istoty apostolstwa laikatu powiedział: Trwajcie z pasją, pracujcie z pasją, dawajcie świadectwo z pasją, wspomagajcie się nawzajem z pasją. Z pasją pogłębiajcie życie religijne, moralne, intelektualne i kulturalne. Jednocześnie wyraził życzenie, by z pasją zaszczepiać wartości ewangeliczne w życiu rodzinnym, parafialnym oraz społecznym, ponieważ jedynie działanie z pasją jest autentycznym probierzem wypełniania zadań apostolskich, ewangelizacyjnych, charytatywnych oraz misyjnych.

Po Eucharystii odbyła się Gala, której towarzyszyły wykłady. Referat „W apostolstwo laikatu w kontekście zmian cywilizacyjno-kulturowych”, wygłosił prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski, który w wystąpieniu odwołując się do eseju niemieckiego marksisty Herberta Marcuse „Tolerancja represywna”, podkreślił, że to właśnie ten ideolog tzw. nowej lewicy, zaaplikował na obszarze kultury taki rodzaj tolerancji, która akceptuje jedynie to, co kulturze narzuci postępowa lewica. W związku z tym, wszystko to, co oferuje katolicyzm, jest z góry odrzucane i uznawane za wrogie postępowi i samej idei tolerancji – powiedział dr Dąbrowski. Dodał przy tym, że zgodnie z przyjętą metodologią okazywanie szacunku dla tradycji, kultury, rodziców i jakichkolwiek autorytetów, uznanie hierarchii za warunek sprawnej organizacji, a norm społecznych za warunek skuteczności społeczeństwa, są oznaką skłonności faszystowskich i podatności na psychopatologie. Tym samym każdy, kto nie zgadza się z takim stanem rzeczy, mieści się na Skali F przeznaczonej do pomiaru osobowości autorytarnej i jest po prostu faszystą. Prezes Dąbrowski wskazał również na pilną potrzebę zaangażowania laikatu na obszarze kultury.

W dalszej części Jubileuszu miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości: prezes KIAK Urszuli Furtak, prezesa AK Zielonogórsko – Gorzowskiej Ryszarda Furtaka, wiceprezesa  AK Archidiecezji Warmińskiej Edwarda Ośko, prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza. Odczytano list gratulacyjny prezes AK Archidiecezji Poznańskiej Bogumiły Kani-Łąckiej. Następnie biskup Mazur odznaczył członków Akcji Katolickiej medalem za świadectwo wiary i zaangażowanie w życie Kościoła. W gronie osób wyróżnionych znalazła się prezes Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej Aneta Wolna.

Członkowie i zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej pragnie pogratulować koleżankom i kolegom z ełckiej Akcji Katolickiej Gali Jubileuszowej, jak i samego jubileuszu. Pani Anecie życzymy dalszych inspiracji do pracy z członkami stowarzyszenia i inspirowania ich do działań apostolskich w charyzmacie Akcji Katolickiej. Jednocześnie gratulujemy wyróżnienia medalem i cieszymy się z faktu, że w celebrowaniu Waszego Jubileuszu drobny wkład w postaci wykładu naszego prezesa miał również częstochowski DIAK.

Renata Olczyk – wiceprezes DIAK

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Niszczenie człowieka” – dr Artur Dąbrowski dla „Naszego Dziennika”
Next post Wiceminister sprawiedliwości oraz prezes DIAK zapraszają na konferencję do Częstochowy