Dzień Papieski w „Blasku prawdy”

Read Time:1 Minute, 47 Second

„Blask prawdy” – niniejsze hasło XXII Dnia Papieskiego, przywodzi nam na myśl nie tylko do organizowanego w rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II Dnia Papieskiego, ale również do ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. przez Jana Pawła II encykliki „Veritatis splendor”.

Polscy biskupi kierując nasze spojrzenie w kierunku nauczania papieskiego, skierowali nasze spojrzenie w kierunku orędzia, które św. Jan Paweł II wyłożył nam w encyklice „Veritatis splendor”. W związku z tym, w liście skierowanym na przypadający Dzień Papieski w bieżącym roku przypomnieli nam o tym, że już papież Jan Paweł II przypominał nam, że: „W świecie, w którym zanika umiejętność rozróżniania prawdy od kłamstwa, wypaczeniu ulegają takie pojęcia, jak miłość, wolność i wspólnota”.

Przypominając wiernym, że zasadniczym celem encykliki, której polskie tłumaczenie tytułu brzmi „Blask prawdy”, zwrócili uwagę na fakt, że w dobie permanentnego zamętu na obszarze moralności, należy przypomnieć katolikom w Polsce fundamenty moralności katolickiej. Biskupi przypomnieli nam, że pomimo prób zniekształcania katolickiej moralności lub podważania jej, pozostaje „nadal dobrą propozycją”, która zawsze pomaga „uczynić życie człowieka szczęśliwym” – podkreślili polscy biskupi.

Bieżącej celebracji Dnia Papieskiego towarzyszy świadomość, że -„Jedynie blask prawdy, którą jest Jezus, może oświecić umysł tak, by człowiek mógł odkryć sens swojego życia i powołania oraz odróżnić dobro od zła”. Prawda pozostaje zawsze fundamentem moralności chrześcijańskiej. Jednak jej fundamentalnym warunkiem jest autentyczne naśladowanie Chrystusa. „Jego słowa, czyny i przykazania tworzą moralną regułę życia chrześcijańskiego”.

Papież z Polski przypominał nam zawsze, że -„Człowiek jednak nie potrafi o własnych siłach iść za Chrystusa”. Ta zasada przyświeca zawsze członkom AK Archidiecezji Częstochowskiej, którzy swoją wdzięczność za reaktywację stowarzyszenia wyrażają w bezinteresownej służbie Kościołowi, nie tylko w Dniu Papieskim, ale w gorliwej realizacji apostolstwa laikatu w parafii, świadczonej w duchu bezinteresownej służby każdego dnia.

Dziękując za Państwa zaangażowanie w celebrację Dnia Papieskiego, już dziś pragnę zaprosić na konferencję poświęconą trzydziestoleciu papieskiej encykliki „Veritatis Splendor”, którą Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej przygotowuje wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie na rok 2023.

Dziękując za Państwa zaangażowanie w Parafialnych Oddziałach, nie tylko w organizację Dnia Papieskiego, już dziś zwracam się z prośbą o podjęcia studium encykliki „Veritatis splendor”, która stanowi doskonałą wykładnię nauczania moralnego Kościoła.

Ks. Radosław Rychlik – Asystent DIAK

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Rozmowy Fidei Defensor”
Next post Projekt „W obronie chrześcijan” podpisało ponad 380 000 osób