Biskup Marek Mendyk pozywa koncern Ringier Axel Springer za paszkwil w „Newsweeku”

Read Time:2 Minute, 10 Second

Jak poinformował Polska Agencja Prasowa – biskup Mendyk pozwał wydawnictwo Ringier Axel Springer za tekst w newsweek.pl., w którym oskarżono duchownego o molestowanie seksualne. Z informacji i doniesień prasowych dowiadujemy się, że do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął pozew asystenta krajowy Akcji Katolickiej biskupa świdnickiego Marka Mendyka przeciwko wydawcy portalu newsweek.pl. Duchowny żąda publikacji przeprosin i 100 tys. zł na cel społeczny za naruszenie dóbr osobistych w tekście

Pod koniec września do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął pozew o ochronę dóbr osobistych, który w imieniu bp. Marka Mendyka złożyli jego pełnomocnicy. Prawnicy w imieniu biskupa Marka Mendyka stwierdzili: „Oświadczamy, że w przedmiotowym materiale zawarto bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia dotyczące ks. biskupa Marka Mendyka. Przedstawione w materiale informacje dotyczące rzekomego popełnienia przestępstwa wykorzystania małoletniego nie mają żadnego poparcia w rzeczywistym stanie faktycznym. Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu bezpodstawnego naruszenia dobrego imienia czci oraz godności”.

Biskup świdnicki domaga się od koncernu Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. nie tylko przeprosin za rozpowszechnianie fałszywych informacji przez serwis newsweek.pl., ale również usunięcia materiału z serwisu oraz wpłacenia 100 tys. zł na cel społeczny. Ciekawe jest jest to, że Kierownik Komunikacji Zewnętrznej Ringier Axel Springer Polska Agnieszka Skrzypek-Makowska, działając w imieniu mieszczącej się w Berlinie firmy, odmówiła Polskiej Agencji Prasowej udzielenia jakiegokolwiek komentarza w niniejszej sprawie tłumacząc się, że berliński potentat medialny nie ma w zwyczaju komentować spraw sądowych, w których sam jest stroną.

„W przedmiotowym materiale zawarto bezpodstawne
i niezgodne z prawdą twierdzenia dotyczące
ks. biskupa Marka Mendyka”.

Warto przypomnieć, że w sierpniu br., zaraz po publikacji „Newsweek”, asystent Akcji Katolickiej w Polsce biskup Marek Mendyk, zwrócił się do Metropolity Wrocławskiego o podjęcie działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy dot. domniemanego oskarżenie go o molestowanie przez byłego kleryka, żyjącego obecnie w związku homoseksualnym w Wielkiej Brytanii – Andrzeja P.

W wydanym 8 sierpnia oświadczeniu biskup Mendyk wyartykułował wyraźnie, że: „Wobec wywiadu, jaki pojawił się w dzisiejszym wydaniu tygodnika NEWSWEEK, oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia”.

W opublikowanym na stronie diecezji świdnickiej oświadczeniu biskup Marek Mendyk nadmienił, że w związku z publicznym oskarżeniem, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego zwrócił się z pisemną prośbą do Metropolity Wrocławskiego w celu podjęcia działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. Biskup świdnicki poinformował również o zaistniałym zdarzeniu Nuncjaturę Apostolską w Polsce i zadeklarował współpracę z organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu.

Artur Dąbrowski

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Projekt „W obronie chrześcijan” podpisało ponad 380 000 osób
Next post Prezes DIAK na spotkaniu wyższych przełożonych zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych oraz instytutów świeckich