Prezes DIAK na spotkaniu wyższych przełożonych zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych oraz instytutów świeckich

Read Time:2 Minute, 20 Second

Na Jasnej Górze przełożeni wyżsi zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych oraz instytutów świeckich wzięli udział w sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego, które we wtorek 18 października inaugurowano na Jasnej Górze. We środę 19 października zasadniczy punkt spotkania stanowiło spotkanie z laikatem katolickim, którzy podzielił się refleksją na temat współpracy z osobami życia konsekrowanego. Podczas spotkania nie zabrakło wyraźnego wyartykułowania oczekiwań świeckich od katolickiego laikatu. Przełożeni wyższych zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych oraz instytutów świeckich zaprosili do uczestnictwa w panelu prof. Wojciecha Kaczmarka z żoną Teresą oraz prezesa AK Archidiecezji Częstochowskiej Artura Dąbrowskiego.

Jasnogórskie spotkanie stanowiło próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie w jaki sposób należy formować ludzi do postawy świadka Ewangelii. W tym celu wierni świeccy udzielili wielu cennych wskazówek osobom życia konsekrowanego. Dr Artur Dąbrowski w swoim stanowisku zawracał uwagę na fakt rozpowszechnia fałszywych informacji o Kościele oraz zasady współpracy laikatu z przedstawicielami życia konsekrowanego. W kontekście zadawanych pytań do prelegentów, co do kwestii oczekiwań laikatu od przedstawicieli życia konsekrowanego dr Dąbrowski podkreślił, że oczekuje stanowczej reakcji w zakresie podważania autorytetu biskupów przez przedstawicieli życia konsekrowanego w Polsce.

W ten sposób dr Dąbrowski odniósł się do wypowiedzi o. Marcina Mogielskiego OP, na temat metropolity szczecińsko-kamieskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, której udzielił kontrolowanego przez koncern Ringier Axel Springer Polska portalu Onet. Dr Dąbrowski podkreślił. że zakonnik publicznie podważający autorytet hierarchy nie spełnia żadnych standardów etycznych, nie mówiąc o standardach ewangelicznych. Publiczne stwierdzenie, że arcybiskup Dzięga nie powinien nazywać się w dalszym ciągu chrześcijaninem, jest nie tylko zaprzeczeniem wartościom wynikającym ze ślubów zakonnych, ale publicznym zgorszeniem, za które należy publicznie przeprosić nie tylko metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, ale wiernych Kościoła katolickiego, których zgorszono tym faktem.

Prezes DIAK zwrócił również uwagę na fakt ponownego odkrycia komplementarnej misji Kościoła, w której wszyscy członkowie Ludu Bożego zaangażują się na rzecz budowania autentycznego wizerunku Kościoła, który kreślą neoliberalne i lewicowe media.

W gronie zaproszonych prelegentów znaleźli się: o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, ks. dr Krzysztof Wons SDS, ks. dr Grzegorz Suchodolski SAC, prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek, Teresa Kaczmarek oraz dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Zarówno państwo Kaczmarkowie, jak i dr Artur Dąbrowski w dyskusji panelowej wskazali wyraźnie potrzeby, wyzwania oraz obszary współpracy apostolstwa świeckich z apostolstwem życia konsekrowanego.

W Polsce żyje obecnie ok. 30 tys. 300 osób konsekrowanych. Największą grupę stanowią siostry ze zgromadzeń czynnych. Według danych z 1 stycznia 2022 r., w naszym kraju obecnych jest 105 żeńskich zgromadzeń zakonnych o różnych charyzmatach i bardzo zróżnicowanej liczebności (od kilkunastu do ok. 1 tys. osób). Reprezentowane są one w Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W 2021 r. w klasztorach należących do konferencji klauzurowej żyło 1198 mniszek, a do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich w Polsce należały 32 instytuty. Polska ma ponad 10 tys. 700 zakonników w 59 zgromadzeniach i zakonach reprezentowanych w Konferencji Wyższych Przełożonych Męskich Zgromadzeń Zakonnych.

Krzysztof Król

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Biskup Marek Mendyk pozywa koncern Ringier Axel Springer za paszkwil w „Newsweeku”
Next post „Chrześcijanie umierają w ciszy” – prezes DIAK dla „Naszego Dziennika”