Posiedzenie Rady KIAK poza nami

Read Time:1 Minute, 42 Second

W minioną sobotę 22 października 2022 r. w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II patrona Akcji Katolickiej w „Dobrym Miejscu” na warszawskich Bielanach odbyło się posiedzenie Rada Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Naszą archidiecezję reprezentowała Krystyna Pilarczyk pełniąca funkcję delegata do KIAK. Przybyli na posiedzenie delegaci mieli okazję wysłuchać konferencji, którą wygłosił redaktor naczelny miesięcznika „Non Possumus” Imperatyw” – Sebastian Karczewski.

Redaktor Sebastian Karczewski w swoim wykładzie omówił zagadnienia z zakresu teologii laikatu i realizowanej przez katolików świeckich misji w Kościele i świecie. Szczegółowo odniósł się również do wielu aktualnych treści z życia Kościoła, w tym również do bezpodstawnych oskarżeń lewicowo-liberalnych mediów względem polskiego Kościoła oraz biskupów. Nie zabrakło również omówienia aktualnej sytuacji w polskim Kościele, wspomnienia o trudnych wydarzeniach, jak chociażby publiczne występowanie osób duchownych w mediach przeciwko biskupom. Taka sytuacja w opinii red. Karczewskiego, wymaga zaangażowania laikatu, który będzie, tak jak AK, korzystał z Prawa kanonicznego i upominał tych, którzy wywołują zgorszenia w Kościele. Członkowie AK uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk.

Członkowie Rady zwrócili uwagę na wiele istotnych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem stowarzyszenia oraz obecną sytuację w Polsce i Kościele. Szczególnie podkreślono fakt bezpardonowego ataku na Małopolską Kurator Oświaty, którego dopuścili się przedstawiciele mediów liberalnych i lewicowych wraz z politykami Koalicji Obywatelskiej. Postawa poparcia Akcji Katolickiej w Polsce dla Kurator Nowak wybrzmiała podczas dyskusji Rady oraz w Komunikacie KIAK. W dokumencie jednoznacznie wybrzmiało, że dyskredytacja autorytetu Barbary Nowak odżyła w mediach po raz kolejny zaraz po zakończonej na Jasnej Górze w dniu 8 października 2022 r. konferencji „Prześladowany jak katolik”, której małopolska kurator była uczestnikiem.

W trakcie obrad określono cele i kierunki działalności apostolskiej stowarzyszenia na rok 2023, uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości, Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie, uczestnictwo delegacji KIAK w zaplanowanym w Rzymie w dniach 24-28 listopada 2022 r. posiedzeniu FIAC. Nade wszystko w rozmowach oficjalnych, kuluarach omówiono kwestie związane ze „stygmatyzowaniem” osób wierzących w przestrzeni społecznej. Odniesiono się również do kwestii wzmożonych akcji na terenie kraju w sprawie wyrugowania lekcji religii z siatki godzin lekcyjnych.

Krzysztof Król

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Komunikat Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
Next post Mówimy stanowcze „NIE!” antykatechetycznej pogardzie