Rozważania Apelowe ks. Radosława Rychlika

Read Time:2 Minute, 19 Second

Trzy kluczowe słowa z Jasnogórskiego Apelu: „Jestem – pamiętam – czuwam”, jak przypomniał nam to św. Jan Paweł II, biegły z Jasnej Góry podczas wielkich duchowych zmagań docierały w każdą część globu, gdzie tylko przebywali rodacy. Te „trzy słowa wiodące, bardzo nam dopomogły” wspominał papież. Tym razem w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata członkowie AK Archidiecezji Częstochowskiej stanęli przed obliczem Czarnej Madonny podczas Apelu Jasnogórskiego.

Rozważania apelowe poprowadził asystent DIAK, ks. Radosław Rychlik, który przypomniał, że w dniu dzisiejszym w świątyniach całej Polski rozbrzmiewają słowa: -„Bóg nad swym ludem zmiłował się,  i Zbawiciela nam zesłał,  miłość nam daje, usuwa grzech,  prowadzi w bramy Królestwa”. Odnosząc się do obecnej rzeczywistości na kanwie rozważań apelowych ks. Radosław stwierdził, że w obecnej dobie ze smutkiem musimy przyznać, iż wielu ludzi zdaje się wychodzić z założenia, że możliwa jest wiara w Boga bez pośrednictwa Kościoła. „Wielu katolików jest przekonanych, że możliwe jest Twoje orędownictwo Matko Najświętsza, bez łączności z Kościołem Chrystusowym. Ilu uczestniczących teraz w apelu tu na Jasnej Górze a szczególnie za pośrednictwem mediów katolickich z lenistwa nie było dziś na Eucharystii, gdyż uważają, że apel im wystarcza?” stwierdzał i pytał asystent DIAK, konkludując, że „żadna modlitwa nigdy nie zastąpi spotkania z Chrystusem w świętych sakramentach!”

Ks. asystent w rozważaniach przypomniał również o kluczowej prawdzie wyartykułowanej przez Ojców Kościoła twierdzących wprost, że nie możliwości życia autentyczną wiarą w Chrystusa bez wiary w Kościół. Zauważył również, że wielu katolików pozwoliło sobie na to, żeby w ich sercach wyrósł „chwast nieufności lub niechęci do kapłanów”, który wyrasta z negatywnego utożsamienia kapłaństwa z najgorszymi wadami i grzechami. Odnośnie subiektywnej religijności ks. Radosław wyartykułował, że: „Marne będą owoce prywatnej religijności oderwanej od życia sakramentalnego i spotkania z Chrystusem w coniedzielnej Eucharystii”.

Kończąc swoje rozważania ks. Radosław Rychlik powiedział: „Dziś stajemy na apelu także jako wspólnota Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej i polecamy Twojej opiece dzieło apostolstwa katolików świeckich. Chcemy naszą modlitwą ogarnąć wszystkich zaangażowanych w dzieło Akcji Katolickiej, którzy poświęcają swój czas aby z miłości do Chrystusa i Kościoła służyć Bogu i bliźnim. Modlimy się o to, aby nowe pokolenia świeckich katolików chciało we wspólnocie Akcji Katolickiej pogłębiać swoją wiarę i uświęcać się poprzez dawanie świadectwa Chrystusowi Królowi wszędzie tam, gdzie prowadzą ich życiowe drogi.  I na koniec wołamy razem, pełni ufności w potęgę Chrystusa Króla: „W miłości swojej zachowaj nas Chryste, Zwycięzco i Panie; niech upragniony nadejdzie czas odnowy i pojednania”. 

Na zakończenie Apelu wspólnie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Claramontani”, odśpiewaliśmy jedną tajemnicę różańca św. Następnie dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej odmówił Akt Zawierzenia Diecezjalnego Instytutu Matce Bożej Królowej Polski. Na koniec uczestnicy Apelu Jasnogórskiego zostali pobłogosławieni przez kustosza o. Waldemara Pastusiaka OSPPE.

Renata Olczyk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Homilia ks. Radosława i poświęcenie sztandaru POAK na Jasnej Górze
Next post #RedWeek „Nie pozwolimy, by nasi cierpiący Siostry i Bracia pozostali bezimienni”