Papież Franciszek podął decyzję będzie beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Read Time:3 Minute, 16 Second

Ojciec Święty Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji Sług Bożych Rodziny Ulmów. Niniejszą informację przekazał Metropolita Przemyski abp Adam Szal podczas spotkania w Domu Biskupim w Przemyślu w sobotę, 17 grudnia 2022 r. Metropolita Przemyski stwierdził, że w związku z faktem beatyfikacji Rodziny Ulmów należy wyrazić wdzięczność poprzez modlitwę Panu Bogu za ten niezwykły dar: Arcybiskup Szal stwierdził rónież: Przyjmując w duchu wdzięczności Panu Bogu dzisiejszą decyzję Papieża o beatyfikacji Sług Bożych z Markowej, polecamy modlitwie wszystkich kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz diecezjan intencje dobrego przeżycia uroczystości beatyfikacyjnych oraz wielu i trwałych owoców wyniesienia do chwały ołtarzy Rodziny Ulmów.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro podczas audiencji przedłożył papieżowi Franciszkowi do ostatecznej aprobacji wnioski Sesji Zwyczajnej Kardynałów i Biskupów Członków Dykasterii dotyczącej męczeństwa sług bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi. Po zapoznaniu się z okolicznościami życia i śmierci sług bożych oraz streszczeniem poszczególnych etapów dotyczącego ich procesu beatyfikacyjnego, papież podzielił opinię kardynałów oraz biskupów.

Radości z faktu beatyfikacji nie kryje znana apostołka i propagatorka dzieła modlitewnego Rodziny Ulmów, s. Maria Elżbieta Szulikowska: Ogromna radość!!! Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana. Papież ogłosił wieść na koniec adwentu. Oto dedykowany im wiersz z tomiku „Róże nad grobem”:

Ciesz się markowska ziemio
Rodziną Ulmów wspaniałą
dojrzałym owocem jej życia
ofiarą i nieba chwałą
Niech się z tej ziemi wzniesie
ku Bogu hymn uwielbienia
On w swoim czasie ukaże
jak boleść w chwałę przemienia
Niech się dziś w sercach rozgości
nadzieja z wiarą złączona
za życie pełne miłości
czeka niebieska korona
Zwyczajna polska rodzina
dojrzała w tyglu miłości
czas prób i cierpień przeminął
na drodze ku pełni – świętości
Józefie Wiktorio Dzieci
jesteście świadkami miłości
błogosławioną Rodziną
wzorem pracy i wierności.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa, która obecnie znajduje się w województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie – podobnie jak wielu innych Polaków – dali schronienie ośmiorgu Żydom. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. 24 III 1944 r. przed ich dom przybyli niemieccy żandarmi i kilku policjantów. Najpierw zamordowano ukrywanych w domu Ulmów Żydów, a potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie podjęto też decyzję o zabiciu dzieci.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się w 1994 r. w Pelplinie jako proces zbiorowy męczenników II wojny światowej, sługi Bożego Henryka Szumana i 88 Towarzyszy. Z kolei od 2003 r. w Archidiecezji Przemyskiej rozpoczęto zbieranie zaznań świadków i dokumentacji domniemanego męczeństwa rodziny z Markowej. W 2017 r. Metropolita Przemyski abp Adam Szal zwrócił się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o wyłączenie z procesu sprawy sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci. Dykasterium Stolicy Apostolskiej, reskryptem z dnia 20 lutego 2017 r., przychyliło się do tej prośby. W ten sposób został otwarty nowy i niezależny proces, który prowadzony jest od tamtego momentu przez Archidiecezję Przemyską.

W lipcu 2020 r. zostały ukończone prace nad Positio, której celem było wykazanie obecności wszystkich elementów konstytutywnych męczeństwa tak, jak rozumie je Kościół katolicki. Po zakończeniu prac nad Positio o męczeństwie Rodziny Ulmów w dniu 16 lutego 2021 roku była ona przedmiotem oceny od strony historycznej, a następnie Positio była przedmiotem dyskusji teologicznej przez dziewięciu Konsultorów teologów (22.02.2022 roku). Wnioski i ocena członków obydwu Komisji były pozytywne.
Całościowej – również pozytywnej – oceny sprawy dokonali kardynałowie i biskupi – członkowie Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w dniu 6 grudnia 2022 roku. Wnioski kardynałów i biskupów – równoznaczne z orzeczeniem – zostały przedłożone przez Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Kardynała Marcello Semeraro Ojcu Świętemu Franciszkowi do ostatecznej aprobacji. Miało to miejsce w czasie audiencji u Ojca Świętego w dniu 17 grudnia 2022 roku. Przez decyzję Papieża, który autoryzował Dykasterię do opublikowania odnośnego dekretu o męczeństwie, zakończyła się droga do chwały ołtarzy Rodziny Ulmów, rozpoczęta 24 marca 1944 roku w Markowej.

Mateusz Janik

Radio Fara/przemyska.pl

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dialog i prawda
Next post Prezes DIAK uczestnikiem debaty w TVP Info poświęconej seniorom