Miłością do człowieka i ojczyzny odpowiadać na miłość Boga do człowieka

Read Time:2 Minute, 28 Second
Arcybiskup Marek Jędraszewski: Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Zachęcamy Państwa do wysłuchania homilii arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego 22.01.2023r. Metropolita Krakowski w trakcie homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że –Jezus przyszedł na świat z miłości Boga do człowieka, dlatego od Niego mamy uczyć się miłości do innych ludzi, a także do ojczyzny.

Zaraz na początku homilii abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że z przyjściem Jezusa Chrystusa wypełniła się zapowiedź darów mesjańskich, jakie przyniósł światu: światło, radość i wesele, wolność. Co zrobić, aby te dary stały się udziałem ludzi dwa tysiące lat po przyjściu Chrystusa? – Uwierzyć! Bo każdy, kto uwierzy w Jezus Chrystusa, Bożego Syna, będzie zbawiony – odpowiadał metropolita krakowski cytując Ewangelię wg św. Jana. A odwołując się do nauczania papieża Benedykta XVI wskazał, że wiara to osobiste spotkanie z Chrystusem. Jezus przyszedł na świat z miłości Boga do człowieka, dlatego od Niego mamy uczyć się miłości i troski o innych ludzi.

Miłość to nie tylko uczucie, ale także poczucie odpowiedzialności za życie każdego człowieka, każdego dziecka, od chwili jego poczęcia – mówił arcybiskup dodając, że wyrazem tej miłości jest także troska o wychowanie dzieci i młodzieży. – Uczone miłości, otoczone miłością pełną zatroskania o to, aby wzrastały w wierze, aby treści dotyczące prawdy o świecie i człowieku, które otrzymują w przedszkolach i szkołach nie były zamącone żadną złą ideologią – podkreślał metropolita.

Arcybiskup zaznaczył, że ta miłość powinna budzić też zatroskanie o ojczyznę i jej przyszłość. Przypomniał, że od grudnia w Archidiecezji Krakowskiej trwa modlitwa za ojczyznę. Zwłaszcza w pierwsze soboty miesiąca i każdego 14. dnia miesiąca. Tej modlitwie towarzyszą wielkie postaci świętych i kandydatów na ołtarze – „Polaków, którzy w swoim życiu umieli pokazać, jak łączyć w sobie miłość do Pana Boga, do drugiego człowieka, do ojczystej ziemi, kultury i historii”. 

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że 22 stycznia przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. W tym kontekście przywołał postać św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który patronuje modlitwie za ojczyznę w styczniu. Abp Marek Jędraszewski przytoczył fragmenty listu ówczesnego metropolity warszawskiego do cara Aleksandra II, po którym abp Szczęsny Feliński został na 20 lat zesłany do Jarosławia nad Wołgą. – Był symbolem nieugiętości. Był świadkiem tego, jak trzeba łączyć miłość do Boga z miłością do ojczyzny – nawet jeśli to będzie wiązało się z prześladowaniami i wygnaniem – mówił metropolita krakowski i przypomniał, że w czasie beatyfikacji, Jan Paweł II dawał nowego błogosławionego za wzór zwłaszcza biskupom, którzy muszą w swojej postawie być świadkami miłości Boga, ale którzy muszą również bronić najbardziej podstawowych praw ojczyzny.

Arcybiskup zaznaczył, że rocznica wybuchu powstania styczniowego jest okazją do modlitwy za Polskę, a także o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy. – Oni też mają prawo do swojej niepodległości, oni też mają prawo do swojej ziemi, do swojej tradycji, do tego, aby poczuć się ludźmi prawdziwie wolnymi – mówił metropolita krakowski.

Mateusz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy Parlament Europejski zakaże obrony uczuć religijnych?
Next post Perspektywa myślenia wolna od aspektów „poprawności politycznej”